Najstarsza proteza nogi

W grobowcu starożytnego ludu ze Środkowej Azji chińscy archeolodzy znaleźli najstarszą zachowaną protezę nogi na świecie.

Zmarły potrzebował protezy gdyż jego rzepka, kość udowa i kość piszczelowa były zrośnięte i to tak niefortunnie, że lewa noga mężczyzny była stale zgięta w kolanie pod kątem 80 stopni. Wyglądała więc tak, jakby właśnie miał zamiar podać lekko piłkę.

Zabytek znajdował się w pochówku mężczyzny, który zmarł w wieku 50-65 lat. Był to jeden z 30 grobowców na cmentarzysku niedaleko Turpan w regionie autonomicznym Xinjiang w północno-zachodnich Chinach. Chińscy archeolodzy badali je w latach 2007-2008.

Wykonana z topoli proteza miała siedem otworów po obu stronach, przez które przechodziły najpewniej skórzane pasy pozwalające przypiąć ją do uda. Rolę stopy pełniło końskie kopyto. Zakończenie protezy było mocno starte, co wskazuje, że mężczyzna używał jej przez długi czas.

Nie wiadomo, co doprowadziło do zrośnięcia się kości. Mogą za to odpowiadać reumatyzm, obrażenia lub jakieś zapalenie. Badania ujawniły jedynie, że mężczyzna cierpiał na gruźlicę, która może doprowadzić nawet do takich zmian. Gładka powierzchnia kości sugeruje zaś, że zrosły się one na długo przed śmiercią mężczyzny.

Datowania radiowęglowe wskazują, że mężczyzna żył około 2200 lat temu. Jego proteza jest więc najstarszą jaka zachowała się na świecie. Jedyna inna znana proteza nogi, która może równać się wiekiem, to brązowy egzemplarz znaleziony dawno temu w Kapui. Niestety zabytek uległ zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Znane są też trochę starsze protezy paluchów z Egiptu.

Osoby pochowane na cmentarzysku najpewniej należały do ludu Gushi, którego państwo Chińczycy podbili w I w. p.n.e. Mężczyzna raczej nie był bogaczem. Wyposażenie grobowe nie zawierało bowiem żadnych luksusowych przedmiotów, a jedynie ceramiczne i drewniane naczynia oraz łuki.

W grobowcu uczeni znaleźli także szczątki młodszej kobiety, które włożono w jakiś czas po śmierci mężczyzny. Nie wiadomo, czy byli spokrewnieni.

Na podstawie Live Science. Znalezisko zaprezentowano w magazynie „Chinese Archaeology”, a wyniki badań antropologicznych w „Bridging Eurasia”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 4,75 na 6)
Loading...