Andrzej Ćwiek – „Hieroglify egipskie. Mowa bogów”

W powszechnej opinii tradycja europejska zaczyna się od kultur antycznych – starożytnej Grecji i Rzymu. Jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nauki, religii, filozofii, symboliki w sztuce, ale także imion, jak Onufry czy Zuzanna, czy słów takich jak chemia, heban czy bazalt. Dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny nieświadomi, że zawdzięczamy to faraońskim kapłanom.

 

  hieroglifyokladka     

Autor: Andrzej Ćwiek
Tytuł: „Hieroglify egipskie. Mowa bogów”
Wydawnictwo Poznańskie
ISBN: 978-83-7976-379-5
Ilość stron: 304
Oprawa: twarda
Data premiery: 2016-01-13
Rok wydania: 2015
Cena: 49,90 zł

 

 

Używamy komputerowych programów Adobe, nie wiedząc, że to słowo pochodzące od staroegipskiego terminu oznaczającego „cegłę”, które dzięki Arabom zawędrowało do Hiszpanii i dalej, z Kolumbem, do Ameryki. Oglądamy Catherine Deneuve w Zagadce nieśmiertelności noszącą na szyi (w morderczych celach zresztą) anch, kojarząc go raczej z ezoterycznym krzyżem Atlantydów niż ze staroegipskim znakiem życia.

Z podziwem i niezrozumieniem patrzymy na teksty na ścianach świątyń i grobowców. A przecież warto spróbować zrozumieć coś samemu. Nie tylko by powrócić do korzeni; zajrzenie w niezwykły świat hieroglifów może przynieść ze sobą zdumiewające odkrycia dotyczące nie tylko przeszłości, lecz także pewnych prawd ponadczasowych. A przede wszystkim wiąże się z ogromną satysfakcją, kiedy uda się nam odczytać to, co niezrozumiałe, ukryte, tajemnicze. Kamienie zaczynają wtedy mówić, a mają naprawdę wiele do powiedzenia…

 

Hieroglify w Muzeum  Archeologicznym w Poznaniu

W sobotę 23 stycznia o godzinie 17.00 w Muzeum Archeologicznym (ul. Wodna 27) w Poznaniu odbędzie się promocja książki Andrzeja Ćwieka „Hieroglify egipskie. Mowa bogów”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Dr Andrzej Ćwiek jest adiunktem w Zakładzie Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich Instytutu Prahistorii UAM i kuratorem Galerii Egipskiej w Muzeum Archeologicznym. W programie spotkania wykład dr. Ćwieka „Magia hieroglifów” i prezentacja książki, będącej napisanym żywym językiem i bogato ilustrowanym kompendium wiedzy o staroegipskim piśmie. Książka omawia charakter i historię hieroglifów na tle kultury kraju faraonów, zawiera także liczne tłumaczenia i część „podręcznikową”, co umożliwia ambitnemu czytelnikowi samodzielne zrozumienie starożytnych inskrypcji. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” i otrzymać hieroglificzną dedykację od autora.

 

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Poznańskiego!