Knossos kwitło także w epoce żelaza

Badania powierzchniowe w okolicach słynnego minojskiego pałacu w Knossos na Krecie wskazują, że po ostatecznym upadku pałacu istniał obok jego ruin wielki ośrodek utrzymujący bogate kontakty handlowe z całym śródziemnomorskim światem.

Knossos

Fragment ruin pałacu w Knossos. Fot. Jose Mario Pires, Creative Commons

Wspaniały pałac w Knossos to symbol cywilizacji minojskiej, a także jedno z najbardziej imponujących miejsc Europy epoki brązu.

Złote czasy Knossos to epoka brązu, która zakończyła się około 1200 r. p.n.e. wielkim zamętem. Znakomita większość miast, pałaców i fortec Grecji uległa wówczas zagładzie. Wśród ofiar było też Knossos i pałac już nigdy nie podniósł się ze zniszczeń, jakich doznał pod koniec epoki brązu.

Nowy rozdział do dziejów Knossos dopisują właśnie archeolodzy pracujący od dekady w ramach projektu Knossos Urban Landscape. Dotychczasowe wyniki zaprezentował Antonis Kotsonas z University of Cincinnati na dorocznym spotkaniu Archaeological Institute of America i Society for Classical Studies w San Francisco.

Podczas badań powierzchniowych prowadzonych na polach rozciągających się wokół ruin pałacu archeolodzy
znaleźli wielką liczbę ceramiki i innych zabytków z wczesnej epoki żelaza (1100-600 p.n.e.). Były one rozrzucone na dużym obszarze, którego dotąd w zasadzie nie badano.

– Osada z epoki żelaza rozciągała się od wschodnich zboczy wzgórza pałacowego po rzekę Kairatos i od strumienia Vlychia na południu do mniej więcej połowy drogi między pałacem a wzgórzem Kefala – opisuje Kotsonas zasięg terenu gęsto zaludnionego w epoce żelaza. Zastrzega jednak, że to dopiero początek szczegółowych analiz.

Na razie nie wiadomo co pozostało pod polami z dawnych domostw i cmentarzysk. Jednak już teraz jest pewne, że nie była to biedna osada lokalnych rolników.

Wiele znalezionych przedmiotów to importy z Grecji, Cypru, Bliskiego Wschodu, Egiptu, Italii, Sardynii i zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. – Żadne inne miejsce w regionie egejskim nie ma tak szerokiego zakresu importów – mówi Kotsonas. Wśród sprowadzanych dóbr były między innymi ozdoby z różnych metali i ceramika.

Komunikat prasowy University of Cincinnati.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,18 na 6)
Loading...
Tags: ,