Druga antyczna ulica z miasta św. Pawła

W Tarsie odkryto fragment starożytnej ulicy z pozostałościami budynków i terakotowych rur.

Tars

Starożytna ulica Tarsu odkryta w latach 1993-2003. Najnowsze znalezisko jest bardzo do niej podobne. Fot. Nedim Ardoga, Creative Commons

Położony na południu Turcji Tars jest znany przede wszystkim jako rodzinne miasto św. Pawła, jednej z najważniejszych postaci w pierwszym wieku chrześcijaństwa, której działalność jest szeroko prezentowana w Nowym Testamencie.

W starożytności Tars był jednym z ważniejszych portów w regionie. Do położonego 20 km od morza miasta statki docierały żeglowną rzeką, a wyładowywane tam towary trafiały do leżących w centrum Anatolii Kapadocji i Galacji.

Z tych czasów we współczesnym Tarsus pozostało niewiele śladów. Najbardziej znana jest Brama Kleopatry. Oprócz niej można jeszcze wymienić przęsło rzymskiego mostu nad dawnym korytem rzeki Kydnos, skromne resztki ceglanych term i podmurówkę świątyni zbudowanej prawdopodobnie za czasów Hadriana. Najbardziej malowniczy jest chyba jednak odcinek wyłożonej bazaltem ulicy z resztkami arkad, pod którymi mieściły się sklepy. Ten fragment antycznego miasta archeolodzy odsłonili w latach 1993-2003 r.

Brama Kleopatry

Brama Kleopatry. Fot. Daniel Phelps

Teraz przypadkiem znaleziono drugą, podobną uliczkę. Jak poinformował w komunikacie dyrektor miejscowego muzeum, Mehmet Çavuş, natrafiono na nią podczas budowy kanalizacji zaledwie 215 m od wspomnianej już Bramy Kleopatry.

Ogólna konstrukcja nowej ulicy jest bardzo bardzo podobna do wcześniejszego znaleziska. Także w tym wypadku jej nawierzchnia jest wykonana z bazaltowych bloków. Zachowały się także pozostałości sklepów i terakotowych rur.

O odkryciu poinformowało Hurriyet Daily News, gdzie można zobaczyć zdjęcie znaleziska.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,14 na 6)
Loading...