Pradawne domy skryte pod wydmami

Pozostałości osady sprzed 3-4 tys. lat odnaleźli przypadkiem archeolodzy na wyspie Sanday na Orkadach.

Skara Brae

Ruiny domostw w słynnym Skara Brae na Orkadach. Osada odkryta w tym miesiącu w Tresness nie zachowała się w aż tak dobrym stanie. Fot. Wknight94, Creative Commons

Na początku grudnia grupa badaczy z kilku brytyjskich uczelni wybrała się do Tresness na wyspie Sanday, aby sprawdzić stan prehistorycznego kamiennego kopca niszczonego przez siły natury.

Maszerując wzdłuż plaży natrafili na dziwny krąg z kamieni. Po krótkich oględzinach uznali, że są to najwyraźniej pozostałości domu z epoki kamienia. Zaledwie kilka metrów dalej natrafili na kolejny dom, a potem następne. Łącznie na odcinku kilometra znaleźli pozostałości 14 budynków.

– To musi być jeden z największych kompleksów mieszkalnych epoki brązu na szkockich wyspach – komentuje znalezisko uczestniczka wyprawy, prof. Jane Downes z University of the Highlands and Islands. Archeolodzy nie mieli dotąd pojęcia o osadzie, gdyż jej pozostałości jeszcze do niedawna były przykryte nadmorskimi wydmami.

Oprócz resztek budynków naukowcy znaleźli także liczne kamienne narzędzia, w tym noże. Niestety, archeolodzy będą musieli spieszyć się z badaniem tego kompleksu. Znajduje się on obecnie w strefie pływów i jego zniszczenie na skutek działalności fal morskich jest tylko kwestią czasu.

Wbrew pozorom takie odkrycia na Orkadach nie są jakąś wielką sensacją. Ten leżących na północ od Szkocji, niewielki i słabo zaludniony archipelag pod względem wspaniałych prehistorycznych zabytków zdecydowanie bije wiele europejskich krajów.

Do największych skarbów Orkadów należy z pewnością zaliczyć słynną i bardzo malowniczą osadę Skara Brae (na zdjęciu powyżej), a także kamienny krąg Ring of Brodgar, grobowiec komorowy Meashowe, grobowiec Orłów i megality ze Stennes. Najbardziej imponujący jest chyba jednak odkryty w ostatnich latach kompleks bardzo masywnych budowli w Ness of Brodgar sprzed około 5-4,3 tys. lat. Największa z nich – tzw. katedra – ma 25 m długości, 20 m szerokości i mury grube na 5 m.

Wymienione powyżej zabytki nie są bynajmniej pełną listą prehistorycznych pozostałości na Orkadach. Jak więc widać, prehistoryczni mieszkańcy tych wysp byli jedną z najbardziej niezwykłych społeczności w dawnej Europie.

Na podstawie The Orcadian, BBC News, The Scotsman (we wszystkich miejscach są zdjęcia znalezionych resztek domów).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,64 na 6)
Loading...