Ponad 100 „wiszących trumien”

Trumny ulokowane w niszach wykutych w wysokiej ścianie skalnej odkryto w południowych Chinach. To nie pierwsze takie nietypowe cmentarzysko w tej części świata.

wisząca trumna

„Wisząca trumna” w Shennong Xi w prowincji Hubei. Fot. Peter Tritthart, Creative Commons

Mianem „wiszących trumien” (chiń. xuanguan) określa się pochówki umieszczane na trudno dostępnych skałach głównie przez dawnych mieszkańców chińskich prowincji Yunnan, Sichuan, Jiangxi i Fujian. Trumny kładziono w niszach, na skalnych występach, a także na umieszczonych w skale belkach. Ten nietypowy sposób chowania zmarłych miał najpewniej na celu zabezpieczenie ciał przed dzikimi zwierzętami.

Jak donoszą chińskie media, w prowincji Hubei odkryto właśnie 131 takich trumien poukrywanych w niszach, które wykuto w ścianie skalnej mającej aż 100 m wysokości. Nekropola położona niedaleko miejscowości Moping w okręgu Zigui jest najpewniej dziełem ludu Bo, który żył niegdyś na tych terenach.

Archeolodzy datują cmentarzysko na czasy dynastii Tang (618-907 n.e.). Jego stworzenie nie było łatwe. Nisze znajdują się na wysokości kilkudziesięciu metrów, więc ich wykucie oraz chowanie zmarłych wymagało dużych umiejętności.

Na podstawie South China Morning Post. Trochę zdjęć można obejrzeć w Daily Mail.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,