Największe odkrycia 2015 r. według magazynu Archaeology

Amerykańskie pismo „Archaeology” po raz kolejny przygotowało zestawienie najważniejszych i najciekawszych zdaniem redakcji odkryć, o których dowiedzieliśmy się w mijającym roku. Oto one w losowej kolejności.

Homo naledi

Setki kości co najmniej 15 homininów znaleźli uczeni w Południowej Afryce. Skamieniałości wyglądają na bardzo wczesnych przedstawicieli rodzaju Homo i zdaniem odkrywców należą do nieznanego gatunku. Niestety, jak na razie nie jest znany ich dokładny wiek (czytaj więcej).

Homo naledi 1

Niezwykle bogaty zestaw kości Homo naledi. Fot. John Hawks, Wits University

Najstarsze kamienne narzędzia

Kamienne wyroby mające około 3,3 mln lat odkryto niedaleko jeziora Turkana w Kenii. To kolejny dowód na to, że narzędzi mogły używać już poprzedzające ludzi australopiteki. (czytaj więcej)

Bardzo stara sztuka jaskiniowa z Azji

Obrysy dłoni i malunki zwierząt znalezione na wyspie Celebes w Indonezji dorównują wiekiem najstarszym jaskiniowym malowidłom w Europie (więcej w dostępnym tylko dla subskrybentów tekście Zaskakująco stara sztuka naskalna z Indonezji).

Dowody prehistorycznych podróży

Izotopy strontu we włosach i paznokciach nastolatki zmarłej blisko 3400 lat temu w Danii pozwoliły uczonym odtworzyć jej dalekie podróże między południowymi Niemcami i Jutlandią. (więcej w dostępnym tylko dla subskrybentów tekście Dziewczyna, która przybyła z daleka)

Celtyckie skarby z Lavau

Grobowiec celtyckiego księcia pochowanego ze wspaniałymi darami odkryli francuscy archeolodzy w Szampanii. (więcej informacji i zdjęć w artykułach Cuda z Lavau oraz Bursztyn, złoto i ogromny krater)

Lavau 5

Piękna ozdoba ogromnego naczynia do mieszania wina z wodą. Fot. Denis Gliksman, Inrap

Pochówek rysia z naszyjnikiem

Wyjątkowy pochówek młodego rysia rudego odkryli amerykańscy archeolodzy w mającym blisko 2000 lat kopcu nad rzeką Illinois. Spoczywał na cmentarzu ludzi i miał własny naszyjnik. (więcej w dostępnym tylko dla subskrybentów tekście Ryś z naszyjnikiem)

Najstarsze precle

Pozostałości dwóch spalonych precli znaleźli niemieccy archeolodzy w Regensburgu podczas badań latryny z XVIII w. Archeolodzy znaleźli też trzy bochenki chleba i rogalik. Zdaniem badaczy wszystkie były spalonymi wypiekami wyrzuconymi przez piekarza. (więcej w magazynie Archaeology)

DNA niewolników z tropikalnej wyspy

Badania genetyczne pozwoliły uzyskać informacje o pochodzeniu trzech niewolników pochowanych na wyspie Saint Martin na Karaibach. (czytaj więcej)

Rtęć pod piramidą w Teotihuacan

W podziemnym tunelu ciągnącym się pod świątynią Quetzalcoatla w Teotihuacan (Meksyk) archeolodzy odkryli duże ilości rtęci. (czytaj więcej)

Laserowy skan tunelu

Laserowy skan tunelu i świątynia Quetzalcoatla w Teotihuacan. Fot. Project Tlalocan INAH

VIP-y z Jamestown

Amerykańscy archeolodzy zidentyfikowali szczątki czterech ważnych mieszkańców pierwszej stałej angielskiej osady w Ameryce Północnej. Ich ciała odkryto na terenie dawnego kościoła w Jamestown. (więcej w magazynie Archaeology).

Top 10 Discoveries of 2015, Archaeology, Jan/Feb 2016