Nowe wieści o mumiach syberyjskich lwiątek

Malutkie lwy jaskiniowe, których zamarznięte ciała znaleziono na Syberii, miały w chwili śmierci zaledwie 2-3 tygodnie.

mumia lwiątka 1

Fot. Akademia Nauk Republiki Sacha (Jakucji)

Na niezwykłe mumie natrafili w sierpniu 2015 r. poszukiwacze szczątków prehistorycznych zwierząt podczas przeczesywania okolic rzeki Ujandina w północno-wschodniej Syberii. Pojawili się tam wkrótce po powodzi, która w wielu miejscach rozmyła brzegi. W jednym z rozpadlisk Jakow Androsow dojrzał bryły lodu z czymś w środku.

Zdaniem naukowców dwa lwiątka zginęły, gdy zawaliła się jama, w której ukryła je matka. W chwili śmierci miały zaledwie 2-3 tygodnie i wielkość przeciętnego domowego kota. Ich zęby mleczne nie były jeszcze całkowicie wyrżnięte. Zawalisko odcięło ciała od dopływy tlenu, dzięki czemu zamarzły w rewelacyjnym stanie. Zachowała się nie tylko sierść maluchów, ale też uszy, nos i nawet wibrysy (włosy czuciowe).

mumia lwiątka 3

Fot. Akademia Nauk Republiki Sacha (Jakucji)

Uczeni nazwali maluchy Ujan i Dina od rzeki nad którą je znaleziono. Imiona te mogą ulec niewielkim korektom, gdyż na razie nie jest jeszcze znana płeć lwiątek. Nie wiadomo też, jak dawno temu zginęły. Na razie badacze szacują jedynie, że musiało to mieć miejsce co najmniej 12 tys. lat temu.

Więcej o lwiątkach dowiemy się w przyszłości. Rosyjscy badacze planują bowiem wiele różnych badań, w tym zsekwencjonowanie DNA maluchów. Dla naukowców mumie są bowiem najlepszą jak dotąd okazją poznania żyjących niegdyś w Eurazji i Ameryce Północnej lwów jaskiniowych (Panthera spelaea), które wymarły wraz z końcem epoki lodowej.

mumia lwiątka 2

Z prawej odkrywca lwiątek Jakow Androsow. Fot. Akademia Nauk Republiki Sacha (Jakucji)

Badania genetyczne pozwolą na przykład rozstrzygnąć, czy były one odrębnym gatunkiem, czy też jedynie podgatunkiem współczesnych lwów afrykańskich. Uczeni liczą też, że uda im się ustalić, w jaki sposób zwierzęta te dostosowały się do życia na zimnej północy.

Na podstawie komunikatu prasowego Akademii Nauk Republiki Sacha (Jakucji). Wiele bardzo dobry zdjęć mumii można obejrzeć w Siberian Times.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,13 na 6)
Loading...