Wino z pustyni Negew

Dwie wielkie prasy do wyciskania soku z winogron znaleźli izraelscy archeolodzy w pozostałościach osady z VI-VII w. n.e.

Netivot: Wine presses used in the commercial production of wine

Fot. Assaf Peretz, courtesy Israel Antiquities Authority

Resztki osady funkcjonującej pod koniec epoki bizantyńskiej odkryto przy okazji prac związanych z przygotowaniem terenów pod nowe osiedle w Netiwot na północno-zachodnich obrzeżach pustyni Negew w południowym Izraelu.

Najbardziej imponującym znaleziskiem są dwie duże prasy do wyciskania soku z winogron, które umożliwiała produkcję wina na masową skalę.

Tools uncovered in Netivot

Wśród zabytków znalezionych w Netiwot były gliniane naczynia, lampki oliwne i pieczęcie. Fot. Anat Rasiuk, courtesy Israel Antiquities Authority

Sok ze zmiażdżonych winogron spływał kanałami do jamy, w której opadały na dno kawałki owoców. Tak oczyszczony sok przelewano rurami do wyłożonych marmurem i innymi kamieniami kadzi, gdzie fermentował. W końcu napój wlewano do glinianych butli zwanych „dzbanami z Gazy”, których setki wciąż leżały w ruinach osady. Ma muszli zdobiącej jedną z kadzi znajdował się znak krzyża, co pozwala przypuszczać, że wino produkowali tutaj chrześcijanie.

Marble latticework uncovered in Netivot

Fragmenty marmurowej transenny. Fot. Saar Ganor, courtesy Israel Antiquities Authority

Jednym z ciekawszych znalezisk jest też z pewnością fragment marmurowej transenny, czyli ażurowej płyty zamykająca okno, rzeźbionej w motywy kwiatów i krzyży. Sugeruje on na istnienie w osadzie dużej budowli publicznej. Archeolodzy odsłonili także pozostałości warsztatu i innych budowli.

Komunikat izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 4,33 na 6)
Loading...