Powtórka z odkrycia

W trakcie budowy budynku wystawowego dla imponującej mozaiki z Lod izraelscy archeolodzy odsłonili kolejną dużą mozaikę z czasów rzymskich.

Uncovering the mosaic

Odsłanianie drugiej mozaiki z Lod. Fot. Assaf Peretz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Odkryta w 1996 r. doskonale zachowana mozaika z Lod (15 km na południowy wschód od Tel Aviv) to jeden z najpiękniejszych takich zabytków w Izraelu. Około 1700 lat temu zdobiła pokój dzienny bogatej willi.

W drugiej połowie ubiegłego roku archeolodzy powrócili w miejsce odkrycia, aby przygotować teren pod budynek, w którym mozaika będzie wystawiana, gdy zakończy trwającą obecnie wędrówkę po światowych muzeach (teraz znajdujodzy odsłonili otoczony portykami, wspaniały dziedziniec willi, a w nim kolejną piękną mozaikę o wymiarach 11 na 13 m. Ukazano na niej sceny polowania, ryby, ptaki i inne zwierzęta, a także kwiaty w koszach oraz wazy.

Closup of the mosaic

Fragment drugiej mozaiki z Lod. Fot. Assaf Peretz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

– Jakość przestawień wskazuje na bardzo dobrze rozwinięte umiejętności artystyczne – mówi Amir Gorzalczany, który kierował wykopaliskami w imieniu Israel Antiquities Authority.

Archeolodzy natrafili też na liczne fragmenty fresków, które zdobiły ściany domu.

– Willa wchodziła w skład dzielnicy bogatych domów z czasów rzymskich i bizantyjskich. Lod było wówczas zwane Diospolis i było stolicą dystryktu, dopóki po islamskim podboju roli tej nie przejęła Ramla. Dom był wykorzystywany bardzo długo – opowiada izraelski archeolog.

Lod 3

Pierwsza mozaika z Lod niemal w całości. For. Following Hadrian, Creative Commons

Niestety, poznanie reszty willi nie będzie możliwe w przewidywalnej przyszłości, gdyż znajduje się ona pod współczesnymi budynkami. Odkryta właśnie mozaika jest już po konserwacji i można ją oglądać w miejscu odkrycia. W przyszłości wejdzie w skład planowanej ekspozycji.

Komunikat prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 4,50 na 6)
Loading...
Tags: , ,