Brytyjczycy badają obozowiska z epoki lodowej

Wielką liczbę zabytków sprzed 14 tys. lat znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk na wyspie Jersey w Kanale La Manche. Wśród znalezisk są fragmenty zagadkowej kamiennej płyty pokrytej licznymi rytami.

Jersey

Pokryty rytami fragment kamiennej płyty z Les Varines. Fot. University College London

Zespół brytyjskich archeologów bada stanowisko Les Varines w południowo-wschodniej części Jersey od pięciu lat. – Wiedzieliśmy, że w okolicy musiało być spore obozowisko i wydaje się, że w końcu na nie trafiliśmy – mówi dr Ed Blinkhorn z University College London. – Dotąd odkrywaliśmy kamienne zabytki przeniesione przez późniejsze osuwiska, ale wydaje się, że teraz dotarliśmy do dobrze zachowanych brzegów samego obozowiska – dodaje dr Chantal Conneller z University of Manchester.

Przez cały ten okres archeolodzy znaleźli pięć tysięcy kamiennych zabytków. W tym roku natrafili też na ślady palenisk, nadpalone zwierzęce kości i trzy fragmenty kamiennej płyty pokrytej rytymi kreskami.

Takie porysowane kamienie znajdowano już w innych obozowiskach z tego okresu, ale nigdy na Wyspach Brytyjskich. Znalezisko może nawet okazać się najstarszym dziełem sztuki na Wielkiej Brytanii. Na razie jednak przeznaczenie przedmiotu i cel wykonania rytów pozostają nieznane. Być może pozwolą to ustalić rozpoczęte dopiero szczegółowe analizy zabytku.

grot Bradgate Park

Grot oszczepu znaleziony w Bradgate Park. Fot. ULAS

Na razie pierwsze badania zabytku wskazują, że kamień nie pochodzi z okolic stanowiska, a widoczne na nim ryte linie wykonano co najmniej kilkoma kamiennymi narzędziami.

Archeolodzy spodziewają się, że w kolejnych sezonach natrafią na więcej kawałków pokrytej rytami płyty. Na niektórych stanowiskach w Europie znajdowano ich bowiem bardzo wiele, a odkryte dotąd trzy fragmenty wydają się pochodzić z dużo większego obiektu.

Les Varines jest jednym z najstarszych obozowisk w północnej Europie z okresu końca epoki lodowej. W tym czasie ludzie na nowo kolonizowali ziemie, z których ustąpiły lodowce. Podbój Wysp Brytyjskich był wówczas o tyle łatwy, że miały one jeszcze lądowe połączenie z resztą Europy. Dopiero kilka tysięcy lat później podnoszące się wody oceanu zalały obszary będące dziś Morzem Północnym i Kanałem La Manche.

przebijak Bradgate Park

Kamienny przebijak sprzed blisko 15 tys. lat znaleziony w Bradgate Park. Fot. ULAS

Obozowisko znajduje się na szczycie dawnego urwiska w siodle między grzbietami. Dzięki temu mieszkający w nim przedstawiciele kultury magdaleńskiej mieli dość dobrą ochronę przed złą pogodą.

– Nie ma niczego o podobnej wielkości czy skali gdziekolwiek na Wyspach Brytyjskich. Porównywalne miejsca są za to we Francji i Niemczech – – komentuje Conneller.

Z podobnego okresu pochodzi też obozowisko w Bradgate Park w Leicestershire (środkowa Anglia), którego badania właśnie się zaczęły i potrwają do końca roku. Wstępne rozpoznanie ujawniło tam ślady pobytu ludzi sprzed około 14,7 tys. lat.

Na podstawie komunikatów prasowych University College London i University of Leicester

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,30 na 6)
Loading...