W świątyni Asklepiosa

Pierwsze systematyczne wykopaliska w asklepiejonie w Feneos na północy Peloponezu przeprowadzili w tym roku greccy i niemieccy archeolodzy.

Feneos 1

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Pozostałości położonej 750 m n.p.m. świątyni ku czci boga medycyny Asklepiosa odkryto już w 1958 r., ale pierwsze systematyczne wykopaliska przeprowadzono dopiero we wrześniu tego roku. Wcześniej jedynie wykonano kilka sondażowych wykopów oraz badania powierzchniowe i dokumentację ruin.

Feneos 2

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Wykopaliska pozwoliły lepiej poznać przeszłość budowli. Wynika z nich, że miejsce było już wykorzystywane w VII-VI w. p.n.e. Pierwsza część świątyni powstała jednak dopiero w drugiej połowie IV w. p.n.e., a 200 lat później sanktuarium znacząco rozbudowano. Niestety, w I w. n.e. asklepiejon zniszczyło trzęsienie ziemi. Odbudowano go co prawda, ale już jako miejsce kultu cesarskiego.

Feneos 5

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Do sanktuarium wchodziło się od wschodu po rampie. Archeolodzy przebadali m.in. pozostałości głównego pomieszczenia, w którym wciąż znajduje się pokryta inskrypcjami podstawa, na której stały niegdyś nadnaturalnej wielkości posągi Asklepiosa i jego córki Higiei. Ich twórcą był ateński rzeźbiarz Attalus.

Feneos 4

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Podium przeznaczeone na dwa posągi było również w jednym z bocznych pomieszczeń. Archeolodzy znaleźli w nim także marmurowy stół ofiarny. Podłogę centralnej części świątyni zdobiła mozaika ze wzorami geometrycznymi.

Feneos 3

Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Na podstawie komunikatu greckiego Ministerstwa Kultury.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...