Krew na obsydianowych grotach

Ślady krwi zidentyfikowali naukowcy na ponad 20 kilkusetletnich grotach strzał z Gwatemali. Jeden z nich mógł być użyty podczas ceremonii upuszczania krwi.

San Bartolo

Mural z San Bartolo w Gwatemalii ukazujący majańskiego króla, który rani sobie członka, by złożyć bogom krew w ofierze. Fot. Authentic Maya, Creative Commons

Krwi poszukiwali Prudence Rice i Nathan Meissner z Southern Illinois University (USA). Do badań wybrali 108 grotów strzał z lat 1400-1700 n.e. znalezionych na pięciu stanowiskach w gwatemalskim regionie Petén. Zabytki były wykonane z obsydianu – wulkanicznego szkła, które pozwala dość łatwo uzyskiwać bardzo ostre krawędzie.

Analizy laboratoryjne ujawniły ślady krwi na 25 grotach. W większości przypadków należała ona do gryzoni, ptaków, królików i kotowatych, ale na dwóch ostrzach krew pochodziła od ludzi.

Pierwszy z tych dwóch grotów znaleziono w świątyni w Zacpetén w Gwatemalii. Badacze podejrzewają, że 500 lat temu za jego pomocą ktoś przeprowadził ceremonię upuszczenia krwi. Była ona stosunkowo popularna wśród Majów.

Polegała ono na przebiciu jakiejś części ciała (np. język, małżowiny usznej lub genitaliów) w celu nakarmienia bogów własną krwią. Uczeni przypuszczają, że złożenie takiej ofiary było dobrowolne i ochotnik najpewniej przeżywał ceremonię

Drugi z grotów również znaleziono w Zacpetén, ale leżał on w starym domu niedaleko fortyfikacji tego miasta. Są na nim ślady po uderzeniu sugerujące, że ludzka krew znalazła się na nim, gdy strzała trafiła jakiegoś mieszkańca miasta. W ocenie uczonych grot mógł znaleźć się w domu gdy przyniesiono tam rannego.

Wyniki badań ukazały się w „Journal of Archaeological Science”

Nathan J. Meissner, Prudence M. Rice, Postclassic Petén Maya bow-and-arrow use as revealed by immunological analysis​, Journal of Archaeological Science, Volume 64, December 2015, Pages 67–76

O badaniach napisał serwis Live Science.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,11 na 6)
Loading...