Pradawna klacz w ciąży

Doskonale zachowana skamieniałość ujawniła badaczom trochę informacji o układzie rozrodczym koniowatych sprzed 48 mln lat.

Eurohippus messelensis

Skamieniała klacz z Messel. Białym obwodem zaznaczono płód. Fot. Franzen et al., PLoS ONE/Senckenberg Forschungsinstitut Frankfurt, Sven Tränkner, Creative Commons

Prawie kompletne szkielety zwierząt sprzed milionów lat to w Messel w zachodnich Niemczech stosunkowo częste znalezisko. Miejsce to było niegdyś głębokim jeziorem, z którego – jak przypuszczają naukowcy – uwalniały się trujące gazy. W efekcie na dnie jeziora znalazło się wiele martwych zwierząt, których ciał nie rozrywali padlinożercy.

Klacz z gatunku Eurohippus messelensis znaleziono w 2000 r., ale dopiero kilka lat temu rozpoczęto specjalistyczne analizy. Wyjątkową cechą skamieniałości jest obecność bardzo dobrze wykształconego płodu. W ocenie badaczy poród był już bardzo blisko.

Badania z użyciem elektronowego mikroskopu skaningowego oraz prześwietlenia w wysokiej rozdzielczości pozwoliły badaczom nie tylko dokładnie obejrzeć kości płodu, ale również zlokalizować pozostałości łożyska i macicy. Dzięki temu uczeni ustalili, że układ rozrodczy tych zwierząt był w zasadzie taki sam jak u współczesnych koniowatych.

Eurohippus parvulus

Rekonstrukcja Eurohippus parvulus, którego skamieniałość również znaleziono w Messel. Fot. Haplochromis, Creative Commons

Konie z rodzaju Eurohippus, które miliony lat temu żyły w Europie, znacząco różniły się od współczesnych przedstawicieli tych zwierząt. Były bowiem stosunkowo małymi istotami o wadze kilku kilogramów, nie miały także kopyt ani charakterystycznej końskiej sylwetki.

Wyniki badań ukazały się w „PLoS ONE”

Franzen JL, Aurich C, Habersetzer J (2015) Description of a Well Preserved Fetus of the European Eocene Equoid Eurohippus messelensis. PLoS ONE 10(10): e0137985. doi:10.1371/journal.pone.0137985

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...