Muzułmańscy fanatycy wysadzili jeden z symboli Palmyry

Zbudowany w II-III w. n.e. monumentalny łuk należał do najbardziej rozpoznawalnych zabytków starożytnego miasta Palmyra w środkowej Syrii. Dzisiaj rano agencje podały informację o jego wysadzeniu w powietrze przez bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego.

Palmyra

Mający około 1800 lat łuk w Palmyrze wieńczył monumentalną kolumnadę. Fot. Jerzy Strzelecki, Creative Commons

Muzułmańscy fundamentaliści kontrolują wspaniałe pozostałości Palmyry od maja. 1800 lat temu miasto to była niezwykle bogatym centrum handlowym zarabiającym na kontroli szlaku łączącego Imperium Rzymskie ze wschodem. Do naszych czasów zachowały się niezwykle liczne pozostałości pustynnej metropolii, przez co Palmyra należy do najcenniejszych stanowisk archeologicznych świata.

Teatr w Palmyrze

Teatr w Palmyrze. Fot. Jerzy Strzelecki, Creative Commons

O zniszczeniu łuku poinformował agencję AFP aktywista z Palmyry Mohammad Hassan al-Homsi. Informację potwierdziły działająca w Londynie Syrian Observatory for Human Rights oraz syryjski szef służb ochron zabytków Maamoun Abdulkarim, który powiedział agencji Reutersa, że jeśli Państwo Islamskie będzie dalej kontrolowało Palmyrę, to jest ona skazana na zagładę. W jego ocenie fanatycy chcą całkowicie zniszczyć miasto, a ich następnymi celami będą kolejne symbole Palmyry, czyli monumentalna kolumnada oraz teatr.

Świątynia Baala-Szamina w Palmyrze

Wysadzona kilka tygodni temu świątynia Baala-Szamina w Palmyrze. Fot. Bernard Gagnon, Creative Commons

W ostatnich tygodniach ekstremiści z Państwa Islamskiego brutalnie zamordowali Chaleda Asaada, 82-letniego archeologa, który całe swoje zawodowe życie poświęcił badaniu tego miasta. Ekstremiści ścięli mu głowę, a okaleczone ciało powiesili w ruinach Palmyry. Wysadzili też w powietrze świątynię Baala-Szamina, czyli jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków w Palmyrze, a także pozostałości wielkiej świątyni Bela.

Na podstawie BBC News i Al-Dżazira.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 4,57 na 6)
Loading...