Niezwykły grobowiec z Amfipolis: coraz więcej hipotez

Odkryty niedawno w Amfipolis wspaniały grobowiec mógł być poświęcony najbliższemu przyjacielowi Aleksandra Wielkiego – ogłosili na konferencji prasowej greccy naukowcy.

Amfipolis 5

Wejście do grobowca w Amfipolis. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Monument, którego wnętrze archeolodzy badali rok temu, jest największym grobowcem z czasów państwa macedońskiego, jaki dotąd odkryto w Grecji. Od samego początku jego badań uczeni próbują ustalić, dla kogo była przeznaczona ta niezwykle kosztowna budowla, w której archeolodzy znaleźli marmurowe posągi sfinksów i kariatyd, wielką mozaikę oraz słabo zachowane malowidła.

Najnowszą hipotezę zaprezentowała archeolog Katerina Peristeri, która kieruje badaniami grobowca. Jej zdaniem jest to heroon (miejsce kultu herosa) poświęcony Hefajstionowi. Było on jednym z wodzów Aleksandra i jednocześnie najbliższym przyjacielem macedońskiego króla, a wedle niektórych nawet kochankiem. Dorastali razem, a podczas podboju imperium perskiego Hefajstion wyrósł na drugą osobę w państwie. Zmarł nagle w Ekbatanie w Persji w 224 r. p.n.e.

Amfipolis 22

Częściowo odsłonięta jedna z dwóch marmurowych kariatyd mających ponad 2,2 m wysokości. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Jego śmierć wstrząsnęła Aleksandrem. Władca nie tylko zorganizował niezwykle kosztowny pogrzeb w Babilonie (sam stos, na którym spalono ciało Hefajstiona, miał mieć ponad 50 m wysokości), ale nakazał także architektowi Dejnokratesowi zbudowanie w całym imperium monumentów poświęconych zmarłemu.

Na taką hipotezę naprowadziła badaczy odkryta w grobowcu inskrypcja, z której udało się odczytać wyraz parelavon (otrzymał) oraz monogram Hefajstiona. Zdaniem Peristeri nie ma jednak żadnych dowodów na to, że szczątki wodza złożono w tym miejscu. Monument miał zapewne jedynie znaczenie symboliczne.

Hipoteza greckiej archeolog z pewnością nie zakończy sporów o przeznaczenie budowli. Uznawano ją już chociażby za grobowiec przeznaczony dla Aleksandra Wielkiego, za miejsce pochówku jego matki Olimpias, żony Roksany czy też jednego z admirałów zdobywcy Persji.

Tezę Peristeri w rozmowie z agencją AP odrzucił chociażby Panagiotis Faklaris z uniwersytetu w Salonikach, wskazując że Hefajstion nie miał żadnych związków z Amfipolis. Zdaniem archeologa, wspaniały grobowiec zbudowano raczej dla jakiegoś zamożnego mieszkańca tego miasta.

Amfipolis Persefona 1

Mozaika o wymiarach 4,5 na 3 m przedstawiająca porwanie Persefony. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

We wnętrzu monumentu znaleziono co prawda rozrzucone szczątki pięciu osób, ale jak dotąd nie udało się ustalić, kim byli. Zdaniem Peristeri grobowiec zbudowano w ostatniej ćwierci IV w. p.n.e., czyli pod koniec panowania Aleksandra albo niedługo po jego śmierci, która miała miejsce w 323 r. p.n.e. Ma na to wskazywać znaleziona we wnętrzu moneta zdobywcy Persji. Budowla była jednak najwyraźniej wykorzystywana jeszcze w czasach rzymskich, aż ostatecznie wypełniono jej wnętrze ziemią, aby chronić je przed rabusiami i wandalami. Nie brak jednak głosów, że grobowiec mógł powstać dopiero w czasach rzymskich.

Na podstawie depeszy AP opublikowanej w The New York Times i eKathimerini.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,64 na 6)
Loading...
Tags: