W Pompejach odkryto bardzo rzadki grobowiec

Cenny zabytek z czasów, gdy Pompeje nie były jeszcze rzymskie, odkryto przypadkiem podczas prac na terenie zniszczonego przez wulkan starożytnego miasta.

Na kamienny grobowiec z połowy IV w. p.n.e. natrafili przypadkiem francuscy archeolodzy z Centre Jean Bérard w Neapolu. W tym czasie ta część Italii była zamieszkana przez liczny i bitny lud Samnitów i z nimi też jest związany pochówek.

– To wyjątkowe odkrycie dla Pompejów, ponieważ rzuca światło na przedrzymskie miasto, o którym tak mało wiemy – powiedział mediom Massimo Osanna, archeolog sprawujący nadzór nad pozostałościami zniszczonego przez wulkan miasta.

Grobowiec przetrwał w doskonałym stanie. W ocenie badaczy Rzymianie najwyraźniej wiedzieli o obecności grobu i nie zabudowali tego miejsca.

W środku archeolodzy znaleźli szczątki dorosłej kobiety zmarłej w wieku 35-40 lat i zestaw pięknie malowanych glinianych amfor oraz innych naczyń, które pochodzą z różnych regionów Italii, co po bardziej szczegółowych badaniach pozwoli trochę wzbogacić naszą wiedzę o kontaktach Samnitów z innymi ludami

Na razie badacze podejrzewają, że w naczyniach były kosmetyki, wino i jedzenie. Czy tak jest rzeczywiście, wykażą zaplanowane na najbliższe tygodnie badania. Archeolodzy liczą też, że grobowiec dostarczy trochę informacji o roli kobiet w samnickim społeczeństwie.

Planowane są także wykopaliska w otoczeniu grobowca. Badacze mają bowiem nadzieję, że w pobliżu jest więcej grobowców.

Samnici byli jednym z wielu ludów żyjących w Italii zanim potęga Rzymu doprowadziła do etnicznej unifikacji mieszkańców półwyspu. Przez pół wieku dzielnie opierali się wojskom Rzymu odnosząc wiele zwycięstw, ale w końcu w 290 r. p.n.e. skapitulowali i podporządkowali się miastu znad Tybru.

W kolejnych stuleciach nieraz jeszcze buntowali się i wiązali z innymi wrogami Rzymu (np. Hannibalem), ale bez większych sukcesów. Ostatni bunt w latach 80. I w. p.n.e. zakończył się bezlitosną pacyfikacją całego ludu i jego ziem. Tych, którzy przeżyli zemstę Rzymian, sprzedano w niewolę. Na ziemiach Samnitów zaczęli zaś osiedlać się Rzymianie.

Na podstawie The Local i La Repubblica. W obu serwisach znajdziecie zdjęcia.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...