Jeszcze 16 piramid

Do grubo ponad 200 piramid odkrytych na terenie Sudanu doszło kolejnych kilkanaście. Ich pozostałości archeolodzy odkopali w Gematon.

Meroe

Królewska nekropola w Meroe. Większość piramid w Sudanie zachowała się w dużo gorszym stanie niż te na zdjęciu. Podobnie jest z budowlami, których resztki archeolodzy znaleźli w Gematon. Fot. Francis Geius – Mission SFDAS 2001, Creative Commons

Piramidy z Sudanu są dużo mniej znane niż te w Egipcie i to nie bez powodu. Są to bowiem budowle o wiele skromniejsze niż giganty stawiane dla faraonów. Moda na grobowce w kształcie ostrosłupa pojawiła się w Sudanie blisko 2000 lat po powstaniu słynnych piramid w Gizie. W tym czasie nikt już nie budował takich grobowców w Egipcie, ale zafascynowane kulturą północnego sąsiada sudańskie elity chętnie naśladowały dawnych faraonów.

Najsłynniejsze skupisko sudańskich piramid znajduje się w Meroe, dawnej stolicy państwa Kusz. Stojące tam budowle powstały w latach 270 p.n.e. – 350 n.e. Piramidy znajdują się jednak jeszcze na kilku innych sudańskich nekropolach.

Pozostałości 16 takich grobowców odkryli archeolodzy podczas prowadzonych od 1998 r. wykopalisk w starożytnym mieście Gematon w północnym Sudanie, które jest też znane pod nazwą Kawa.

Znalezione tam piramidy powstały około 2000 lat temu. Sześć zbudowano z kamienia, a pozostałe z cegły mułowej. Największa z nich ma boki długości 10,6 m i w przeszłości miała prawdopodobnie 13 m wysokości. Była więc karłem w porównaniu z piramidą Cheopsa w Gizie, która oryginalnie miała aż 146 m wysokości.

Kierujący badaniami Derek Welsby, kurator z British Museum w Londynie, ocenia, że piramidy w Gematon budowano nie tylko dla przedstawicieli najwyższych elit, ale też dla osób o trochę niższym statusie. Poza nimi na cmentarzysku są jeszcze grobowce typu mastaba (budowla podobna do bunkra) oraz groby tumulusowe, czyli ułożone z kamieni kopce. Nie brak też pochówków pozbawionych jakichkolwiek konstrukcji.

Większość zakrytych niegdyś piramidami grobowców była niestety przynajmniej częściowo obrabowana i to często już w czasach starożytnych. W jedynym grobowcu, który był nietknięty, archeolodzy znaleźli szczątki trzech niemowląt i 100 fajansowych paciorków.

Najbardziej wyjątkowym zabytkiem, jaki zachował się w ruinach piramid, jest stół ofiarny z brązu ze sceną ukazującą księcia lub kapłana składającego bogowi Ozyrysowi ofiary z kadzidła i napoju (libacja). Za Ozyrysem widać boginię Izis. Obecność zabytku przedstawiającego egipskich bogów nie jest zaskoczeniem, gdyż byli oni wówczas bardzo popularni w królestwie Kusz. W ocenie Welsby’ego obecność stołu sugeruje, że pochowana w tej piramidzie osoba mogła być kimś ważnym w rodzinie królewskiej.

Na podstawie Live Science (dali trzy zdjęcia).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...