Kolejne intrygujące odkrycie w pobliżu Stonehenge

Pozostałości wielkiego monumentu złożonego z około 90 głazów znaleziono w okolicach słynnego kamiennego kręgu w Stonehenge.

Durrington Walls 1

Wizualizacja Durrington Walls. Po lewej widać dużo mniejsze Woodhenge. Il. LBI ArchPro, Juan Torrejón Valdelomar, Joachim Brandtner

Lokalizacja ogromnego monumentu istniejącego w tych samych czasach, w których budowano stojące po dziś dzień imponujące konstrukcje w Stonehenege, jest efektem wielkiego programu badań geofizycznych na równinie Salisbury. Prowadzą go od pięciu lat archeolodzy z University of Birmingham i z austriackiego Ludwig Boltzmann Institute for Archaeological Prospection and Virtual Archaeology.

Durrington Walls 2

Wizualizacja kamiennego monumentu, który stał niegdyś w Durrington Walls. Il. LBI ArchPro, Juan Torrejón Valdelomar, Joachim Brandtner

Już rok temu badacze wskazywali, że kilkadziesiąt wielkich słupów bądź kamieni stało w pobliżu miejsca zwanego Durrington Walls, trzy kilometry na północny-wschód od Stonehenge. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach dokładniejsze badania geofizyczne przyniosły więcej informacji na temat tego obiektu.

Jak poinformowali dzisiaj naukowcy, mamy do czynienia z monumentem, który składał się być może nawet z 90 głazów mających do 4,5 m wysokości. Blisko 30 z nich leży pod wałem, który od około 4500 lat otacza Durrington Walls. Po reszcie pozostały tylko drobne fragmenty albo jamy.

Durrington Walls 4

Tak zdaniem badaczy wyglądało Durrington Walls przed usypaniem wału. Widać wyciętą w kredzie skarpę w kształcie litery C i linię kamieni na południe od niej. Il. LBI ArchPro, Juan Torrejón Valdelomar, Joachim Brandtner

Monument znajdował się na południe od „areny” w kształcie litery C. Była to naturalna niecka, którą w ocenie badaczy podkreślała wycięta w kredowym podłożu skarpa. Archeolodzy nie wykopali żadnego głazu, ale w pobliżu do dziś stoi samotny blok sarsenu zwany Kukułczym Kamieniem, co sugeruje, że także zasypane monolity są z tego surowca powszechnie spotykanego na równinie Salisbury.

Durrington Walls 3

Durrington Walls przed usypaniem wału. Il. LBI ArchPro, Juan Torrejón Valdelomar, Joachim Brandtner

Zniknięcie monumentu uczeni wiążą z powstaniem wielkiego rowu i wału wokół Durrington Walls, co miało miejsce około 100 lat po postawieniu w Stonehenge najbardziej imponujących kamiennych konstrukcji. To wówczas głazy monumentu wywrócono i część z nich zakryto ziemią.

– Wszystko, co dotąd napisano o krajobrazie Stonehenge i tutejszych dawnych monumentach musi być napisane od nowa – mówi o wynikach badań geofizycznych Paul Garwood z University of Birmingham.

Durrington Walls 5

Pozostałości monumentu widoczne na obrazach z georadaru. Fot. LBI ArchPro

Durrington Walls to największe brytyjskie henge, czyli ziemna konstrukcja złożona z kolistego lub owalnego rowu i towarzyszącego mu nasypu. W Brytanii jest ich wiele, a najbardziej znane jest oczywiście Stonehenge. Jednak słynny kamienny krąg swoimi rozmiarami znacznie ustępuje mniej znanemu sąsiadowi. Otaczający Durrington Walls rów ma aż 480 m średnicy. Ten wokół Stonehenge – „ledwie” 110. W czasach swej świetności rów w Durrington imponował też głębokością (3 m) i szerokością (16 m), a towarzyszący mu nasyp – wysokością (3 m).

Równina Salisbury

Mapa równiny Salisbury z nałożonymi wynikami badań geofizycznych. Jeśli kogoś zaintrygował ten podłużny obiekt zwany Cursus, to polecam tekst Cursus, Stonehenge i neolityczne procesje. Fot. University of Birmingham

We wnętrzu Durrington Walls znajdowały się mniejsze obiekty, w tym kręgi drewnianych pali. Dekadę temu znaleziono tam także pozostałości neolitycznej osady, która istniała 4500 lat temu.

Na podstawie komunikatu prasowego Ludwig Boltzmann Institute.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...