Mumie z wybitymi zębami

W starożytnym Egipcie jeden z rytuałów mumifikacyjnych był przeprowadzany czasami z taką siłą, że zmarłym wybijano zęby.

mumia egipska

Mumia egipska. Fot. Gerard Ducher, Creative Commons

Wielu dowodów brutalnego obchodzenia się egipskich kapłanów ze zmarłymi dostarczyły badania 51 mumii i 100 czaszek, które przeprowadzili antropolog Frank Rühli i stomatolog Roger Seiler (obaj z Uniwersytetu Zurychskiego).

Odkryli oni, że stosunkowo często mumie mają wybite pośmiertnie zęby albo inne poważne uszkodzenia. Prześwietlenia wykonane za pomocą tomografu komputerowego ujawniły, że w niektórych przypadkach zęby znalazły się aż w gardle.

Zdaniem badaczy do takich incydentów dochodziło w trakcie mającej miejsce pod koniec mumifikacji procedury otwierania ust, którą przeprowadzano za pomocą noża i żelaznego dłuta, nierzadko używając przy tym dużej siły.

O samym rytuale, który miał na celu przywrócenie zmarłemu zmysłów w życiu pośmiertnym, egiptolodzy wiedzieli już od dawna, ale zdaniem Rühliego nie zwracano dotąd dostatecznej uwagi na uszkodzenia zębów, które powstawały w jego trakcie.

Podczas mumifikacji kapłani m.in. namaszczali jamę ustną olejami i żywicami. W trakcie tej czynności wkładali rękę tak głęboko, jak tylko mogli sięgnąć.

Wyniki badań uczeni zaprezentowali podczas międzynarodowego kongresu egiptologów we Florencji.

Na podstawie Discovery News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...