Grobowiec Tutanchamona kryje nieznane komory?

Brytyjski egiptolog Nicholas Reeves z University of Arizona podejrzewa, że w grobowcu faraona Tutanchamona jest ukryte przejście wiodące do miejsca spoczynku królowej Nefretete.

Malowidła w grobowcu Tutanchamona. Fot. Hajor, Creative Commons

Podstawą do wysunięcia takiej sensacyjnie brzmiącej tezy są wysokiej rozdzielczości zdjęcia ścian grobowca Tutanchamona, które wykonała niedawno firma Factum Arte, aby na ich podstawie stworzyć dokładną kopię tego miejsca. Badacz dostrzegł na zdjęciach intrygujące pęknięcia i cienie, które mogą świadczyć o istnieniu dwóch zamaskowanych przejść.

Badacz spekuluje, że mniejsze z nich może prowadzić do magazynu, a drugie wiedzie do następnego grobowca, w którym może być pochowana królowa Nefretete (Nefertiti). Jej mumii dotąd nie odnaleziono, a jednocześnie jest ona jedną z potencjalnych matek Tutanchamona.

Reeves podkreśla, że takie ukryte pomieszczenia nie były niczym wyjątkowym w egipskich grobowcach i znaleziono je w pochówkach niektórych władców. Jednocześnie miejsce spoczynku Tutanchamona zawsze zadziwiało badaczy swoimi niezwykle skromnymi, niegodnymi króla rozmiarami. Nie można więc wykluczyć, że w obliczu nagłej śmierci nastoletniego władcy, postanowiono pochować go w przednich pomieszczeniach grobowca matki. Stworzenie królewskiego grobowca trwało bowiem wiele lat.

Na razie mamy jednak do czynienia wyłącznie z podejrzeniami zbudowanymi na dość słabych przesłankach. Sprawę mogą rozstrzygnąć badania geofizyczne, ale ich przeprowadzenie zależy całkowicie od woli egipskich władz.

– Jeśli się mylę, to się mylę – powiedział Reeves BBC. – Ale jeśli mam rację, to perspektywy są naprawdę oszałamiające. Świat stanie się dużo bardziej interesującym miejscem, przynajmniej dla egiptologów.

Swoje podejrzenia Reeves opisał w artykule, z którym można zapoznać się na profilu badacza w serwisie Academia.

Wysokiej rozdzielczości zdjęcia grobowca można obejrzeć na stronach Factum Arte.

AKTUALIZACJA

Egipski minister ds. starożytności Mamdouh El Damaty ogłosił, że władze podejmą działania konieczne dla zweryfikowania postawionej przez Reevesa tezy o ukrytych pomieszczeniach.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...