Czworonogi wąż

Rewelacyjnie zachowaną skamieniałość węża z czterema kończynami odkryto w Brazylii. Dostarcza ona wielu cennych informacji o początkach tych zwierząt.

Szkielet Tetrapodophis amplectus

Fragment szkieletu z doskonale widocznymi tylnymi kończynami. Fot. Dave Martill, University of Portsmouth

Mający 20 cm długości gad, którego naukowcy nazwali Tetrapodophis amplectus (co w języku greckim znaczy czworonogi wąż), jest jednym z najstarszych znanych przedstawicieli tej grupy gadów. Jego szczątki znaleziono w skałach, które uformowały się jakieś 113-126 mln lat temu. Niestety, o dokładniejsze datowanie jest w tym wypadku trudno, gdyż znaleźli go łowcy skamieniałości, a nie naukowcy i nie jest znany czas i dokładne miejsce jego odkrycia. Nie jest nawet jasne, jak skamieniałość trafiła do muzeum w Solnhofen w Niemczech.

Jest to jednak cenne znalezisko. Analizy morfologiczne mocno sugerują, że brazylijski czworonóg jest przodkiem współczesnych węży. Tetrapodophis amplectus ma bowiem bardzo dużo cech typowych dla tych gadów: krótki pysk, wydłużoną mózgoczaszkę, łuski, zęby w kształcie kłów, elastyczną szczękę pozwalającą połykać duże ofiary i oczywiście bardzo wydłużone ciało. Jedyną istotną różnicą są cztery malutkie kończyny.

Tetrapodophis amplectus

Tetrapodophis amplectus przytrzymuje swój posiłek. Rys. Julius T. Cstonyi

Szkielet sugeruje również, że wąż ten jest potomkiem gadów ryjących w ziemi. Tym samym Tetrapodophis amplectus zadaje poważny cios tezie zakładającej, że przodkami węży były istoty żyjące w morzu.

W ocenie naukowców jest mało prawdopodobne, aby takie krótkie nóżki służyły do poruszania się. Tetrapodophis amplectus raczej przytrzymywał nimi broniący się jeszcze posiłek albo partnerki podczas kopulacji.

Odkrycie zaprezentowano w magazynie „Science”.

David M. Martill, Helmut Tischlinger, and Nicholas R. Longrich, A four-legged snake from the Early Cretaceous of Gondwana, Science, 24 July 2015: 349 (6246), 416-419. [DOI:10.1126/science.aaa9208]

Komunikat prasowy wydawcy „Science”, artykuł informacyjny w „Science”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,44 na 6)
Loading...