Luksus na krańcach świata

Mozaikę z motywami geometrycznymi odkryła polsko-gruzińska misja archeologiczna podczas wykopalisk w rzymskich termach wojskowych w Gonio koło Batumi.

Gonio 1

Fot. Oskar Kubrak

– Mimo że w różnych krajach wokół Morza Śródziemnego odkryto wiele mozaik podłogowych, to znalezisko z Gonio należy jednak uznać za wyjątkowe – mówi dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Jest to jeden z nielicznych przykładów odkrycia luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej przez wojsko na własne potrzeby. Jest to ponadto pierwsze tego typu znalezisko w Adżarii a w całej Gruzji znanych jest zaledwie kilka podobnych odkryć. Inne mozaiki na Zakaukaziu są jednak późniejsze i zwykle wykonane na zamówienie lokalnych elit – tłumaczy archeolog, który kieruje polską częścią ekspedycji Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i IA UW) oraz Muzeum i Rezerwatu Gonio-Apsarus (Batumi). Kierownikiem ze strony gruzińskiej jest prof. Shota Mamuladze.

Gonio 2

Fot. Oskar Kubrak

Wspólne badania rzymskiego fortu Apsaros w Gonio archeolodzy rozpoczęli w 2012 roku. Przeprowadzili wówczas pomiary geodezyjne i geofizyczne. Na ich podstawie wytypowali najlepsze miejsce pod wykopaliska. Już w pierwszym sezonie (2014) odsłonili część trzech pomieszczeń wchodzących w skład dużego budynku łaźni. Tegoroczne wykopaliska z udziałem naukowców, studentów i wolontariuszy z Warszawy zaczęły się 27 czerwca.

Niewielki fragment mozaiki archeolodzy odkryli już w ubiegłym roku, ale tegoroczne prace odsłoniły zdecydowanie większą część podłogi i ujawniły obecność wzorów geometrycznych. Archeolodzy oceniają, że cała posadzka ma prawdopodobnie około 100 m².

– Mozaika z Gonio powstała na potrzeby rzymskiego garnizonu na jednej z najdalszych rubieży Imperium Romanum. Zaskakuje bardzo wczesne datowanie znaleziska. Termy i mozaika powstały około połowy I w. n.e., zaraz po pojawieniu się na tym terenie pierwszego rzymskiego garnizonu. Prawdopodobnie miało to miejsce za panowania cesarza Wespazjana – opowiada dr Karasiewicz-Szczypiorski.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,58 na 6)
Loading...