Piramida, która skrywała swą wielkość

Piramida w Tonina w Meksyku okazała się być jedną z największych, jakie zbudowali Majowie.

Tonina

Oczyszczony z roślinności szczyt wielkiej piramidy. Fot. INAH

Najnowsze badania w ruinach majańskiego miasta w Tonina w Chiapas (stan w południowo-wschodnim Meksyku) ujawniły, że akropol miasta nie znajduje się na wzgórzu, ale jest to jedna ogromna piramida wysokości 75 m. Tym samym budowla w Tonina dołączyła do grona największych piramid Ameryki obok obiektów w Teotihuacan i El Mirador.

Wielkość piramidy w Tonina była dotąd nieznana z dwóch powodów. Przede wszystkim budowla była w dużej mierze pokryta roślinnością, co jest typowe dla piramid w porzuconych setki lat temu majańskich miastach i bardzo utrudnia archeologom ustalenie, czy mają do czynienia z naturalnym wzgórzem, czy też z budowlą. Dopiero ostatnio identyfikowanie prawdziwej natury takich wzgórz stało się łatwiejsze dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu, które pozwala pozyskać dokładne kształty zarośniętego wzniesienia.

Film z 2012 r. prezentujący zabytki w Tonina opublikowany przez meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH)

Archeologów zmyliło także to, że piramida w Tonina jest bardzo nietypowym przedstawicielem tych budowli. Ma ona bowiem wiele platform, które pokryte są mniejszymi konstrukcjami w postaci pałaców, świątyń, domów i budowli administracyjnych, co wzmacniało wrażenie, że jest to po prostu rozłożone na naturalnym wzgórzu centrum miasta. Nierzadko Toninę prezentowano nawet, jako miasto zbudowane na górze.

Prawdę ujawniły dopiero prowadzone w ostatnich dwóch latach prace archeologiczno-konserwatorskie, a także stworzenie trójwymiarowej mapy terenu. Okazało się, że to, co miało być wzgórzem, jest tak naprawdę niemal w całości dziełem majańskich architektów.

Jak wiele innych majańskich miast, Tonina przeżywała swój najlepszy okres w VI-IX w. n.e., czyli w okresie klasycznym. Oprócz ogromnej piramidy-akropolu oraz boiska do gry w piłkę, archeolodzy znaleźli w mieście ponad sto rzeźbionych monumentów, a także jedną z najmłodszych dat zapisanych w słynnej Długiej Rachubie, która odpowiada 909 r. n.e. Czasami właśnie ten rok podaje się jako symboliczną datę końca klasycznej cywilizacji Majów.

Na podstawie La Jornada.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...