Partenon był też skarbcem?

Najsłynniejsza świątynia Aten mogła być miejscem przechowywania funduszy publicznych greckiego miasta-państwa. Hipotezę taką wysunęła grupa badaczy z Kanady i USA.

Partenon

Partenon dziś. Fot. Steve Swayne, Creative Commons

W drugiej połowie V w. p.n.e. Ateny były najbogatszym greckim miastem. Zawdzięczały to wielkim złożom srebra w Attyce oraz kontroli nad imperium obejmującym wiele miast i wysp świata greckiego zrzeszonych w Związku Morskim. Skarbiec miasta składał się z milionów srebrnych monet, których masa mogła czasami przekraczać nawet 200 ton.

Już dawno temu historycy badający starożytne teksty ustalili, że skarbiec ten znajdował się gdzieś na Akropolu. Jak dotąd jednak badaczom nie udało się określić, gdzie dokładnie Ateńczycy trzymali swe bogactwo. Spencer Pope z McMaster University w Hamilton (Kanada) oraz Peter Schultz z Concordia College w Minnesocie (USA) i David Scahill z American School of Classical Studies w Atenach wysunęli hipotezę, wedle której ateński skarbiec znajdował się na poddaszu najważniejszej budowli Akropolu, czyli Partenonu.

Uczeni nie mają niestety żadnych mocnych dowodów na poparcie swej tezy. Wskazują jedynie, że poddasze świątyni było jedynym pomieszczeniem na Akropolu, które mogło pomieścić tak wiele monet. Jego podłoga miała dużą powierzchnię (50 m na 19 m) i była prawdopodobnie zbudowana z grubych cyprysowych belek, więc mogła spokojnie wytrzymać złożenie na niej dziesiątków ton monet.

Badacze przyznają jednak, że monety mogły być rozłożone w kilku budynkach Akropolu, a nie trzymane w jednym wielkim pomieszczeniu. Na korzyść Partenonu przemawia jednak dodatkowo to, że taka lokalizacja zwiększała bezpieczeństwo skarbca, gdyż kradzież ze świątyni Ateny była świętokradztwem.

Na podstawie Live Science.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 3,80 na 6)
Loading...