W Nazarecie odkryto wczesnochrześcijańską mozaikę

Pokrytą mozaiką podłogę jednego z pierwszych chrześcijańskich kościołów odsłonięto podczas badań archeologicznych w Nazarecie.

Mozaika z Nazaretu

Fragment odkrytej mozaiki. Fot. University of Hartford

Do odkrycia doszło w prawosławnej Cerkwi Zwiastowania Pańskiego zwanej także Cerkwią Archanioła Gabriela. Świątynia znajduje się w miejscu, gdzie bije źródło, z którego w starożytności czerpali wodę mieszkańcy Nazaretu. Wedle tradycji, to właśnie w tym miejscu Archanioł Gabriel miał po raz pierwszy ukazać się Maryi.

Międzynarodowy zespół, którym kierują Richard Freund i Maha Darawsha z University of Hartford (USA) oraz Shalom Yanklovitz z Haifa University (Izrael), odkrył mozaikę dzięki badaniom geofizycznym. Znajduje się ona ponad półtora metra pod poziomem współczesnej cerkwi i w ocenie badaczy pochodzi z IV w. n.e., kiedy to cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego, przybyła do Ziemi Świętej. Jej wizyta wiązała się z budowaniem pierwszych chrześcijańskich kościołów w miejscach ważnych wydarzeń z Nowego Testamentu. To właśnie wówczas okolice źródła wytypowano jako miejsce zwiastowania.

Film z arabskiej telewizji, na którym można obejrzeć wykopaliska

Od tamtego czasu istniejące w tym miejscu kościoły były kilka razy burzone i odbudowywane. Podczas trwających od 14 lat badań archeolodzy znaleźli w tej okolicy wiele pozostałości z czasów rzymskich i bizantyjskich, a także z okresu wypraw krzyżowych.

Mozaika jest dekorowana licznymi stylizowanymi krzyżami. W przyszłości ma się nad nią pojawić szklana podłoga, co pozwoli oglądać ją podczas zwiedzania cerkwi.

Prawosławnej świątyni nie należy mylić z katolicką Bazyliką Zwiastowania Pańskiego w tym samym mieście, gdzie również znajdują się pozostałości wczesnochrześcijańskich kościołów. Stoi ona w miejscu, gdzie lokalizowano rodzinny dom Maryi, w którym wedle tradycji doszło do zwiastowania.

Komunikat prasowy Univeristy of Hartford

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...
Tags: ,