Starożytny akwedukt odkryto na przedmieściach Jerozolimy

Odcinek zbudowanego ponad 2000 lat temu wodociągu odsłonięto podczas budowy kanalizacji w osiedlu Umm Tuba na południowych obrzeżach miasta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odsłonięty właśnie odcinek starożytnego akweduktu. Fot. IAA

Odkryty odcinek należy do akweduktu, który zbudowano za panowania dynastii hasmonejskiej (Machabeuszy), żydowskich władców, którzy sprawowali władzę w II-I w. p.n.e.

Wodociąg ten sprowadzał do Jerozolimy wodę ze źródła En Eitam położonego na południe od Betlejem i miał około 21 km długości. Woda płynęła w nim, dzięki bardzo łagodnemu spadkowi na całej długości. Poziom akweduktu obniżał się średnio o 1 m na odcinku 1 km.

Starożytny wodociąg służył mieszkańcom Jerozolimy przez około 2000 lat. Początkowo był to otwarty kanał, ale jakieś pięć wieków temu, w czasach Imperium Ottomańskiego, wyłożono go terakotowymi rurami, aby lepiej zabezpieczyć wodę. Z akweduktu zrezygnowano dopiero około sto lat temu, gdy zastąpiono go nowoczesnymi ujęciami wody.

Odkryty teraz odcinek zostanie przebadany, a następnie zasypany, aby przetrwał kolejne setki lat. Odsłonięte wcześniej sekcje akweduktu można oglądać m.in. w Armon Ha-Natziv, gdzie akwedukt biegnie wykutym w skale tunelem, i na promenadzie Sherover.

Na podstawie komunikatu Israel Antiquities Authority.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,56 na 6)
Loading...