Grobowiec doktora Wu Jinga

Pochówek wysokiej rangi medyka z XIII-XIV w. odkryli chińscy archeolodzy w okolicach miasta Xi’an w prowincji Shaanxi.

W kamiennym grobowcu archeolodzy znaleźli 76 przedmiotów w tym ceramikę i wyroby z jadeitu. Najcenniejszym znaleziskiem jest jednak kamień pokryty 665 znakami chińskiego pisma.

Naukowcy z Instytutu Archeologii Prowincji Shaanxi dowiedzieli się z niego, że zmarły nazywał się Wu Jing i był członkiem rodziny konfucjańskich lekarzy w Zhouzhi niedaleko Xi’an. Ludzie ci byli biegli zarówno w naukach Konfucjusza, jak i medycynie, co zapewniało im bardzo wysoki status społeczny.

Wu Jiang sprawował nadzór nad lokalnymi usługami medycznymi oraz edukacją przyszłych lekarzy. Na kamieniu jest też wzmianka o tym, że odkroił raz kawałek własnego ciała, aby nakarmić schorowaną matkę i w ten sposób okazać nabożność synowską, która jest jedną z najważniejszych cnót w konfucjanizmie.

Dla naukowców pochówek, a szczególnie długa inskrypcja, są niezwykle cennym źródłem informacji o medycynie i życiu społecznym w czasach dynastii Yuan.

Grobowiec składa się z korytarza i komory grobowej, która była zamknięta wrotami. We wnętrzu, oprócz wspomnianych już zabytków, były żelazne gwoździe, a także pozostałości drewna i kości.

Na podstawie depeszy agencji Xinhua opublikowanej przez ecns.cn (dali słabe zdjęcie inskrypcji).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,47 na 6)
Loading...
Tags: