Druga wizyta u I-400

Badacze z University of Hawaiʻi udostępnili nowe zdjęcia wraku I-400 – japońskiego superokrętu podwodnego, który przewoził samoloty.

I400_2

Japoński I-400. Widać otwarty hangar, z którego wyciągnięto samolot ze złożonymi skrzydłami (pod dźwigiem)

Wrak najbardziej niezwykłej łodzi podwodnej z czasów II wojny światowej specjaliści z hawajskiej uczelni i z amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) odkryli w 2013 r.

Najnowszy film pokazujący pozostałości japońskiego superokrętu

I-400 był japońską superbronią i największym okrętem podwodnym ery przedatomowej (miał 120 m długości). Niezwykłą jego cechą był umieszczony na pokładzie hangar, w którym mieściły się trzy samoloty ze składanymi skrzydłami, zdolne unieść ponad 800 kg bomb każdy.

I-400

Mające ogromny zasięg I-400 i jego rodzeństwo (planowano 18 jednostek, ale powstały tylko trzy) miały podpływać skrycie do strategicznych dla Amerykanów miejsc i wypuszczać samoloty, które bombardowałyby cel. Wojna jednak skończyła się, zanim Japończycy zdołali wykonać choćby jeden taki atak.

Z lewej: Wrota hangaru na zdjęciu archiwalnym oraz leżące na dnie oceanu. Fot. University of Hawaiʻi

Po klęsce Japonii superokręty wpadły w ręce Amerykanów. Ci, zaniepokojeni pomysłem przenoszenia samolotów przez okręty podwodne, w 1946 r. zatopili je w pobliżu Hawajów, aby japońskie rozwiązania nie wpadły w ręce ZSRR. Przez ponad 60 lat dokładna lokalizacja wraku I-400 nie była znana.

Niedawno podwodny robot po raz drugi udał się na dno Pacyfiku, aby wykonać lepsze ujęcia wraku, niż te wykonane podczas odkrycia.

Tym razem udało się badaczom sfilmować wrota, które zamykały hangar, a także kiosk łodzi. Niedaleko kiosku udało się także znaleźć dzwon japońskiej jednostki. Ujęcia pokazują też wielkie zniszczenia spowodowane eksplozją, która zatopiła okręt.

I-400 leży na głębokości około 700 m na południowy-zachód od wyspy Oahu.

Pierwszy film opublikowany pod koniec 2013 r.

Komunikat prasowy University of Hawaiʻi.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...