Jak nałożyć czapę na kamiennego kolosa?

Nakrycia z czerwonego kamienia, które mają na swoich głowach niektóre rzeźby z Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui), mogły być wtaczane na nie za pomocą ramp.

Ahu Nau

Moai z czerwonymi czapami na platformie Ahu Nau przy plaży Anakena. Fot. Guillaume Massardier, Creative Commons

– Proste analizy fizyczne sugerują, że wtaczanie było stosunkowo łatwą sprawą – przekonuje w serwisie Live Science Sean Hixon z University of Oregon. Wyniki badań zaprezentował podczas dorocznej konferencji Society for American Archaeology.

Hixon prowadził wraz z kolegami symulacje komputerowe różnych metod umieszczania czerwonych czap zwanych pukao na słynnych posągach moai. Szczególnie efektywną metodą okazało się wedle tych symulacji zwykłe wtaczanie czap po rampie opartej o posąg. W przypadku większości pukao wystarczało do tego mniej niż 10 osób. Do takiej metody pasują też zagłębienia widoczne u podstawy wielu czap oraz na ich bokach.

Nie ma jednak pewności, że mieszkańcy Rapa Nui stosowali właśnie taką metodę. Jak przyznają badacze kilka innych metod też mogło mieć zastosowanie, ale wymagało pracy większej liczby ludzi.

W chwili obecnej znanych jest około 100 pukao, z czego wiele leży przy ścieżkach wiodących na wybrzeże. Najcięższe z nich mają 12 ton. Pukao wykuwano z czerwonej skały wulkanicznej zwanej scoria. Nie wiemy, co miały przedstawiać. Naukowcy i pasjonaci wysuwali przeróżne hipotezy, wedle których miały to być pióropusze, czapy, peruki, czy turbany. Obecnie wielu badaczy uważa, że w ten sposób próbowano ukazać włosy.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 20, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...