Kanibale z Brytanii

Kilkanaście tysięcy lat temu w jednej z brytyjskich jaskiń urządzano kanibalistyczne biesiady. Zdaniem badaczy do podobnych praktyk dochodziło wówczas w wielu innych miejscach w Europie.

Gough

Ludzkie żebro ze śladami obgryzania. Fot. Natural History Museum, London

O jaskini Gougha (Somerset, Wielka Brytania) stało się głośno cztery lata temu. Archeolodzy poinformowali wówczas o odkryciu fragmentów ludzkich czaszek z licznymi nacięciami i śladami po uderzeniach. Zespół antropologów, którym kierowała Silvia Bello z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, ustalił, że trzy czaszki przerobiono na naczynia do picia. Widoczne na nich ślady pozwoliły naukowcom dokładnie odtworzyć proces wytwarzania makabrycznych pucharów (więcej na ten temat w artykule Najstarsze puchary z ludzkich czaszek).

Teraz naukowcy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii poinformowali na łamach „Journal of Human Evolution” o wynikach dalszych badań szczątków z jaskini Gougha. Wykazały one, że niewątpliwie mamy tutaj do czynienia z kanibalizmem, a nie tylko z makabrycznymi rytuałami.

Koronnym dowodem są ślady ludzkich zębów, które specjaliści zidentyfikowali na wielu znalezionych w jaskimi kościach. W ocenie badaczy mamy tutaj do czynienia ze społecznością, w której zjadanie ciał innych ludzi i wykorzystywanie części ich szkieletów stało się elementem kultury.

Odkryte na szczątkach ślady wskazują na rozczłonkowywanie ciał, odrywanie mięśni od szkieletu, obgryzanie kości, a także ich miażdżenie w celu wyssania szpiku.

Jeden z pucharów z jaskini Gougha. Na zbliżeniach brzegi pucharu z oznaczonymi śladami uderzeń. Zdjęcie na licencji Creative Commons. PLoS One, © 2011 Bello et al.

W oparciu o całość zgromadzonego materiału badacze uważają, że kanibalizm był związany z obrzędami pogrzebowymi, w skład których wchodziła konsumpcja ciał zmarłych oraz rytualne wykorzystywanie wykonanych z ich czaszek pucharów.

Nowe datowania radiowęglowe potwierdziły, że wszystko to działo się około 14,7 tys. lat temu podczas sezonowych pobytów grupy łowców należących do kultury magdaleńskiej. Jej przedstawiciele przybyli do Brytanii najpewniej około 15 tys. lat temu, gdy lodowiec zaczął ustępować, ale istniało jeszcze lądowe połączenie z resztą Europy.

Wiele wskazuje też na to, że w czasach kultury magdaleńskiej, która objęła swym zasięgiem znaczną część Europy zachodniej i środkowej, mogły to być dość powszechne zachowania. Puchary z czaszek znaleziono np. na francuskich stanowiskach La Placard i Isturitz, a na ślady kanibalizmu natrafiono na kilku innych stanowiskach tej kultury.

Silvia M. Bello, Palmira Saladié, Isabel Cáceres, Antonio Rodríguez-Hidalgo, Simon A. Parfitt, Upper Palaeolithic ritualistic cannibalism at Gough’s Cave (Somerset, UK): The human remains from head to toe, Journal of Human Evolution, available online 15 April 2015, In Press

Komunikat prasowy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 21, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...