Zatopiony weteran II wojny i testów nuklearnych

Wrak lotniskowca USS Independence zlokalizowała niedaleko San Francisco amerykańska agencja federalna National Oceanic and Atmospheric Administration we współpracy z prywatnymi partnerami oraz US Navy.

independence-sonar-aircraft

USS Independence w czasach świetności i dziś. Fot. NOAA, Boeing, and Coda Octopus

Lotniskowiec spoczywa na głębokości blisko 800 m w rejonie wysp Farallon. Specjaliści zlokalizowali wrak i sprawdzili jego stan za pomocą robota podwodnego i sonarów pozwalających tworzyć trójwymiarowy obraz podwodnych obiektów.

Badania ujawniły, że okręt jest niemal w takim stanie, jak w chwili zatopienia. Wciąż spoczywa na stępce i jest tylko lekko pochylony. Na obrazach z sonaru widać także fragment wnętrza hangaru z – jak się wydaje – samolotem.

USS Independence był stosunkowo niewielką jednostką nawet wśród lotniskowców z czasów II wojny światowej, gdyż zabierał tylko około 30 samolotów. Powstał w oparciu o przerobiony kadłub krążownika. Amerykanie zdecydowali się na budowę takich małych, niemal prowizorycznych lotniskowców, gdy po ataku Japończyków na bazę w Pearl Harbor w 1941 r. konieczne stało się błyskawiczne zwiększenie liczby okrętów zdolnych do przenoszenia samolotów.

Amerykańska flota używała USS Independence podczas wojny na Pacyfiku od listopada 1943 r. do sierpnia 1945 r. Okręt uczestniczył m.in. w walkach o Filipiny, a po zaraz po wojnie wspierał wojska okupujące Japonię. Później lotniskowiec stał się częścią floty złożonej z 90 jednostek, którą Amerykanie zgromadzili w 1946 r. w atolu Bikini i użyli podczas testów broni atomowej. USS Independence przetrwał skutki dwóch eksplozji, ale doznał rozległych uszkodzeń i uległ napromieniowaniu.

independence_anchor-san-francisco-bay-1951_san-francisco-maritime-national-historical-park

USS Independence w zatoce San Francisco w styczniu 1951 r. Doskonale widać zniszczenia powstałe podczas testów atomowych na atolu Bikini. Fot. San Francisco Maritime National Historical Park, P82-019a.3090pl_SAFR 19106

Z atolu lotniskowiec trafił do Kalifornii, gdzie przez kilka lat wykorzystywano go do badań nad likwidowaniem skażeń radioaktywnych. W styczniu 1951 r. jednostkę zatopiono.

Odkrycie lotniskowca jest częścią większego projektu, który ma na celu zlokalizowanie i poznanie stanu około 300 wraków spoczywających w okolicach San Francisco.

Na podstawie komunikatu NOAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...