Lodowce doprowadziły do radykalnego zmniejszenia populacji Europy i niewiele brakowało do jej całkowitego wymarcia. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z badań nad DNA prehistorycznych Europejczyków.
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla subskrybentów
Wykupienie subskrypcji jest już niemożliwe. Jeśli masz aktywną subskrypcję, zaloguj się tutaj.
Czy próbuje się ustalić,jaki był wzajemny stosunek ilościowy łowców zbieraczy do neolitycznych rolników i do ludzi pochodzących z Syberii?Do tej pory miałem wyobrażenie że tych pierwszych było mnóstwo,z racji długiego czasu zasiedlania, a pozostali to niewielkie domieszki.Czy małe zróżnicowanie genetyczne,przy braku ewentualnych domieszek,mogłoby w przyszłości skutkować problemami zdrowotnymi?
Moja odpowiedź jest bardziej intuicyjna niż oparta na twardej wiedzy, ale podejrzewam, że na razie naukowcy mają za mało danych (próbek DNA), aby prezentować jakieś w miarę wiarygodne liczby. Próbki dawnego DNA używane w ostatnich kilku badaniach nie były nawet z wszystkich państw Europy, więc jest tu wciąż wiele białych plam. Dla całego kontynentu jest to obecnie niecałe 100 próbek. Współczesna populacja jest zaś tak wymieszana, że ogromna część Europejczyków jest najpewniej potomkami wszystkich trzech grup naszych przodków.
Małe zróżnicowanie genetyczne może doprowadzić do chorób, a nawet wymarcia populacji. Jest to jeden z poważniejszych problemów podczas prób ratowania gatunków zwierząt będących blisko wyginięcia. Znana jest sprawa choćby żubrów. Wydaje się, że u Homo sapiens też niegdyś były takie problemy zdrowotne wynikające z życia w niewielkich grupach pozostających w izolacji od innych – http://archeowiesci.pl/2013/03/19/kazirodztwo-bylo-powszechne-w-epoce-kamienia/