Pozostałości zwierzęcego tłuszczu zidentyfikował na kamiennych narzędziach sprzed pół miliona lat izraelsko-włoski zespół naukowców.
Znalezione w Revadim żebro słonia z nacięciami. Fot. American Friends of Tel Aviv University
Badane narzędzia odkryto w kamieniołomie Revadim w południowym Izraelu wraz ze szczątkami słonia. Już od samego początku wydawało się rzeczą niemal pewną, że są to pozostałości po działalności prehistorycznych rzeźników. Szczególnie mocno wskazywało na to żebro słonia z widocznym nacięciem wykonanym kamiennym narzędziem.
Prof. Ran Barkai z Tel Aviv University wraz z zespołem specjalistów z Włoch i Izraela przebadał niedawno narzędzia kamienne znalezione wraz ze szczątkami słonia. Naukowcy przeprowadzili analizy chemiczne powierzchni narzędzi, które ujawniły obecność tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Na używanie znalezionych pięściaków i skrobaków do dzielenia ciała upolowanego słonia wskazują także badania mikrośladów na ich powierzchni.
Jak podkreślają autorzy badań, są to pierwsze naukowo potwierdzone dowody użycia pięściaków i skrobaków do oprawiania zwierzyny.
– Archeolodzy mogli jak dotąd jedynie sugerować pewne scenariusze dotyczące zastosowania tych narzędzi. Nie mamy maszyny czasu. – tłumaczy prof. Barkai. – Pogląd, że używano ich do dzielenia ciał zwierząt był w pełni racjonalny, ale jak dotąd nie mieliśmy dowodów. Była to tylko hipoteza.
Wyniki badań ukazały się w „PLoS ONE”
Solodenko N, Zupancich A, Cesaro SN, Marder O, Lemorini C, et al. (2015) Fat Residue and Use-Wear Found on Acheulian Biface and Scraper Associated with Butchered Elephant Remains at the Site of Revadim, Israel. PLoS ONE 10(3): e0118572. doi:10.1371/journal.pone.0118572
Komunikat prasowy American Friends of Tel Aviv University
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.