Mumia mnicha ukryta w posągu

Zmumifikowane ciało buddyjskiego mnicha siedzącego w pozycji lotosu znaleźli holenderscy muzealnicy w mającym blisko tysiąc lat chińskim posągu.

posąg mnicha Liu Quana

Posąg, w którym znaleziono mumię. Fot. Drents Museum

Wykonany z papier-mâché posąg medytującego mnicha jest pokryty laką i złotą farbą. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Badacze podejrzewają, że przemycono go z Chin podczas rewolucji kulturalnej w latach 60. XX w., kiedy to w ramach walki ze „starym porządkiem” i „kontrrewolucją” młodzieżowa Czerwona Gwardia zniszczyła m.in. wiele klasztorów i dzieł sztuki.

Posąg trafił do Holandii, gdzie przechodził z rąk do rąk. W 1996 r. właściciel przekazał go do konserwacji. To wówczas okazało się, że w środku są częściowo zmumifikowane ludzkie szczątki. Mumia siedziała na zwiniętym dywaniku z chińskimi napisami. Datowania radiowęglowe wykazały, że zmarły żył W XI-XII w., a dywanik jest o jakieś 200 lat starszy.

Więcej o mumii naukowcy dowiedzieli się dopiero w 2013 r., gdy w związku z planowaną wystawą w Drents Museum w Assen prześwietlono zabytek w tomografie komputerowym szpitala uniwersyteckiego w Mannheim (Niemcy). Kolejne, dokładniejsze obrazy wnętrza mumii, uczeni uzyskali w centrum medycznym w Amersfoort (Holandia). Ujawniły one, że w miejscu płuc znajdowały się niewielkie fragmenty papieru z chińskimi napisami.

Teksty wskazują, że mumia należy do bardzo cenionego mnicha imieniem Liu Quan, którego najwyraźniej otoczono po śmierci kultem

Prześwietlenie

Obraz z tomografu komputerowego ukazujący szczątki mnicha Liu Quana. Fot. Drents Museum

Badacze nie wykluczają, że mamy do czynienia z przypadkiem samomumifikacji. Wedle pewnych relacji zdarzało się, że starzy mnisi celowo głodzili się przez wiele lat, aby możliwie jak najbardziej wysuszyć ciało przed śmiercią, a także stopniowo zatruwali ciało. Gdy już byli bliscy kresu swych dni byli zakopywani żywcem z pozostawieniem dostępu powietrza, aby mogli medytować w pozycji lotosu aż do śmierci.

Na podstawie LiveScience i Discover News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,87 na 6)
Loading...
Tags: ,