Doskonałe wino z pustyni

Pestki winogron znalezione w pozostałościach starożytnego miasta bardzo ucieszyły izraelskich badaczy. Liczą, że dzięki nim uda się poznać tajemnicę wina z pustyni Negew, które było bardzo cenione w Cesarstwie Bizantyjskim.

Halutza

Pestki znalezione w Halutza. Fot. IAA

Trunek, który kilkanaście stuleci temu wytwarzano w zachodniej części pustyni Negew, należał do najdroższych i najlepszych win cesarstwa. Był znany jako „wino z Negew” bądź „wino z Gazy”, gdyż z tego portu statki rozwoziły ją po całym wschodnim basenie Morza Śródziemnego.

Niestety, nie wiemy, co spowodowało, że wino z Negew cieszyło się tak dobrą renomą. – Winorośl uprawiana dziś to odmiany europejskie, gdyż dawny szczep z Negew zniknął – mówi prof. Guy Bar-Oz z University of Haifa. Jak dotąd archeolodzy znaleźli na pustyni terasy, na których uprawiano winorośl, a także tłocznie i przeznaczone na wino dzbany, ale nie mieli żadnych pozostałości dawnych winogron.

Israel Antiquities Authority (IAA) poinformowało właśnie, że na setki zwęglonych pestek starożytnego szczepu archeolodzy natrafili podczas badań jednego ze śmietnisk, jakie pozostały po mieście Halutza. W czasach bizantyjskich był to najważniejszy ośrodek w regionie, ale jego budowle potraktowano później jako doskonałe źródło budulca i praktycznie nic z nich nie pozostało. Głównym śladem po dawnej metropolii są liczne śmietniska, które zachowały się do naszych czasów w doskonałym stanie i są świetnie widoczne na zdjęciach satelitarnych.

– Naszym następnym krokiem będzie odtworzenie starożytnej odmiany wina, co być może pozwoli nam poznać jego smak i zrozumieć, co sprawiało, że tutejsze wina były tak dobre — zapowiada prof. Bar-Oz. W tym celu uczeni chcą uzyskać z pestek DNA.

Odkryte przy badanych śmietniskach monety i ceramika wskazują, że miasto największy rozkwit przeżywało w VI w. i w pierwszej połowie VII w., po czym dość szybko opustoszało.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 4,90 na 6)
Loading...