Pradawny kult z pustyni Negew

Setkę prehistorycznych stanowisk z zabytkami o charakterze kultowym znaleźli archeolodzy w górach Eljat na południowym krańcu Izraela.

Stanowiska mają około 8000 lat i są dla badaczy sporą zagadką, gdyż znajdują się na terenie, który był wówczas bardzo niegościnną pustynią (i pozostaje nią do dzisiaj). Archeolodzy znaleźli w tym rejonie bardzo mało innych śladów ludzkiej bytności.

W odkrytych miejscach znajdują się ułożone z kamieni konstrukcje przypominające męskiego członka i wskazujące na kamienne kręgi o średnicy 1,5-2,5 m, które zdaniem badaczy symbolizują kobietę. Archeolodzy znaleźli również kamienie z otworami przypominającymi kobiece łono. Wszystkie te znaleziska sugerują związek z kultem płodności.

W wielu miejscach archeolodzy odkryli także prymitywne kamienne rzeźby mające najpewniej przedstawiać ludzi. W tym wypadku badacze nie wykluczają, że ich symbolika była związana ze śmiercią. Zestaw znalezisk uzupełniają stojące kamienie o wysokości do 80 cm, kamienne misy oraz kości, które wskazują na składanie ofiar ze zwierząt

Stanowiska koncentrują się na płaskich fragmentach wzgórz, w miejscach dających dobry widok na okolicę i często tworzą znaczne skupiska. W jednym przypadku badacze znaleźli aż 44 takie stanowiska na terenie o powierzchni jedynie 0,8 km kw. Jak na tak niegościnny i słabo zaludniony teren zagęszczenie stanowisk jest fenomenalne, przyznają badacze w swojej publikacji w „Journal of the Israel Prehistoric Society”.

Archeolodzy nie mają wątpliwości, że w tej części Bliskiego Wschodu może być zdecydowanie więcej takich pradawnych miejsc kultu, gdyż po rozszerzeniu obszaru badań znaleźli ponad 200 kolejnych stanowisk. Ich naukowa publikacja jest obecnie przygotowywana

Na podstawie Live Science. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 4,86 na 6)
Loading...
Tags: