Odkryli mykeński grobowiec

Zbudowany ponad 3000 lat temu grobowiec odkryto przypadkiem podczas prac irygacyjnych w środkowej Grecji.

Nieznana dotąd kamienna budowla z epoki mykeńskiej znajduje się niedaleko Amfissy i jest pierwszym takim zabytkiem w Zachodniej Lokrydzie i jednym z nielicznych w środkowej Grecji.

Jest to klasyczny dla tamtej epoki grobowiec typy tolos (najbardziej znanym z nich jest monumentalny skarbiec Atreusza). Budowla ma 9 m długości i okrągłą komorę grobową o średnicy 5,9 m.

Materiał greckiej telewizji pokazujący grobowiec już po zakończeniu eksploracji jego wnętrza przez archeologów, a także niektóre z wydobytych zabytków

Niestety sklepienie grobowca zawaliło się już dawno temu, ale za to zachowała się do naszych czasów jego zawartość. Oprócz wielu kości pochowanych tam ludzi, archeolodzy znaleźli 44 malowane wazy, dwie wazy z brązu, złote pierścienie, fragmenty kamieni półszlachetnych, dwa sztylety z brązu, figurki kobiet i zwierząt oraz wiele pieczęci.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że grobowiec był wykorzystywany od XIII do XI w. p.n.e. Obecnie trwają badania nad znalezionymi w grobowcu zabytkami i szczątkami ludzkimi.

Na podstawie Greek Reporter.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...