Jeszcze jeden tatuaż Człowieka Lodu

Nowe, bardzo dokładne badania powierzchni zmumifikowanej skóry prehistorycznego myśliwego sprzed 5300 lat ujawniły nieznany dotąd tatuaż.

Człowiek Lodu

Badania Człowieka Lodu zwanego również Ötzim. © South Tyrol Museum of Archaeology/EURAC/Samadelli/Staschitz

Pierwsze tatuaże na skórze mumii dostrzegli już turyści, którzy w 1991 r. zobaczyli jego ciało tkwiące w topniejącym alpejskim lodowcu na pograniczu Włoch i Austrii. Później naukowcy znaleźli kolejne znaki wykonane na jego skórze.

Jednak, jak się okazało, jeden tatuaż pozostawał nieznany. I nie był on bynajmniej ukryty w jakimś trudno dostępnym miejscu, ale znajdował się na doskonale widocznej części korpusu. Naukowcy nie dostrzegli go, ponieważ skóra w tym miejscu mocno pociemniała i jego obecność ujawniło dopiero zastosowanie zaawansowanych technik fotograficznych (skórę fotografowano pod wieloma kątami z zastosowaniem podczerwieni i ultrafioletu). Dzięki zdjęciom badacze mogli też lepiej poznać znane dotąd tatuaże.

Tym samym wiemy już, że na skórze Człowieka Lodu znajduje się łącznie 61 wytatuowanych znaków. Większość z nich to linie długości 0,7-4 cm ułożone zazwyczaj w grupy dwóch, trzech albo czterech równoległych kresek. Zbiór tatuaży uzupełniają dwa krzyżyki. Łącznie na ciele mężczyzny jest 19 grup znaków.

nowy tatuaż

Najnowszy tatuaż znaleziony na skórze Ötziego. © South Tyrol Museum of Archaeology/EURAC/Samadelli/Staschitz

Tatuaże Człowieka Lodu są jednymi z najstarszych jakie dotąd odkryto. Są rozmieszczone na całym ciele, ale zdecydowanie najwięcej jest ich w dolnej partii nóg. Zdaniem badaczy są prawdopodobnie związane z jakimiś zabiegami leczniczymi podobnymi do akupunktury. Podejrzewano, że miały na celu zmniejszenie bólu stawów, ale najnowsze znalezisko, podobnie jak kilka innych tatuaży, znajduje się daleko od tych części ciała. Nie można też wykluczyć innych powodów (np. symbolicznych bądź rytualnych) pokrywania ciała tatuażami przez społeczność, do której należał Ötzi.

Wyniki badań ukazały się w Journal of Cultural Heritage

Marco Samadelli, Marcello Melis, Matteo Miccoli, Eduard Egarter Vigl, Albert R. Zink, Complete mapping of the tattoos of the 5300-year-old Tyrolean Iceman, Journal of Cultural Heritage, available online 20 January 2015

Komunikat prasowy European Academy of Bolzano (EURAC)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...