W wielkim grobowcu w Amfipolis pochowano aż pięć osób

Kości, które znaleziono w ostatniej komorze grobowca w Amfipolis, pochodzą od co najmniej pięciu osób – poinformowało Greckie Ministerstwo Kultury w komunikacie podsumowującym wyniki dotychczasowych badań antropologicznych.

Amfipolis 92

Grób znaleziony w ostatniej komorze grobowca. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Archeolodzy znaleźli w grobowcu 550 ludzkich kości i ich fragmentów. Leżały one rozrzucone w ziemi wypełniającej ostatnią komorę oraz w znajdującym się w jej podłodze grobie. Nie ma więc wątpliwości, że ktoś zakłócił spokój zmarłych już po pochówku. Jak dotąd antropologom udało się przyporządkować do poszczególnych szkieletów 157 kości.

Kobieta z Amfipolis

Zidentyfikowane dotąd kości kobiety, która miała około 157 cm wzrostu. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Wśród złożonych w grobowcu osób była kobieta, która w chwili śmierci miała ponad 60 lat, dwóch mężczyzn zmarłych w wieku 30-45 lat, a także bardzo młode dziecko. Najmniej badacze wiedzą na razie o piątej osobie, której szczątki poddano kremacji. Wydaje się jednak, że to właśnie ona była pierwotnym właścicielem grobowca, gdyż zwyczaj kremowania zmarłych wygasł w III-II w. p.n.e., co pozwala przypuszczać, że pozostałe cztery osoby trafiły do zbudowanego w końcu IV w. p.n.e. grobowca później niż osoba skremowana.

Mężczyzna z Amfipolis

Zidentyfikowane dotąd kości jednego z mężczyzn. Miał on około 168 cm wzrostu.
Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Archeolodzy znaleźli także kości zwierzęce, które należały m.in. do konia.

Trwają pracę nad analizami genetycznymi, które pozwolą m.in. ustalić pokrewieństwo między pochowanymi osobami. Na razie ministerstwo zaprzecza pojawiającym się regularnie w greckiej prasie spekulacjom, co do identyfikacji znalezionych osób. Jedna z najpopularniejszych takich tez głosiła, że kości starszej kobiety należą do Olimpias, matki Aleksandra Macedońskiego. Naukowcy próbują też uzyskać precyzyjne daty radiowęglowe szczątków.

Amfipolis Persefona 1

Imponująca mozaika z grobowca ma 4,5 m długości i 3 m szerokości. Fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Znaleziony w Amfipolis ogromny grobowiec jest najwspanialszą i największą taką budowlą na całym terytorium starożytnej Macedonii. Podczas prowadzonych w ubiegłym roku wykopalisk archeolodzy znaleźli w jego wnętrzu rzeźby oraz przepiękną mozaikę przedstawiającą porwanie Persefony. Więcej informacji o odkryciach w grobowcu w Amfipolis znajdziecie w kilkunastu bogato ilustrowanych relacjach z badań, które ukazały się w Archeowieściach

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,54 na 6)
Loading...