Pierwszy we wschodniej Azji pięściak wykonany z kości odkryli archeolodzy w jaskini w Chongqing w południowo-zachodnich Chinach.
Ludzie wytwarzali pięściaki przez ponad 1,5 mln lat, ale prawie wszystkie znane egzemplarze są wykonane z kamienia. Jak dotąd znanych było tylko parę kościanych egzemplarzy znalezionych w Afryce, w Europie i w Zachodniej Azji.
Pięściak z Chongqing ma 24 cm długości i jest wykonany z fragmentu żuchwy Stegodon orientalis, wymarłego bliskiego krewniaka słoni i mamutów. Datowanie uranowe kości określiło jej wiek na około 170 tysięcy lat.
Pięściak znaleziono już w 2002 r. wraz ze szczątkami stegodonów i innych dużych zwierząt, ale zidentyfikowano go dopiero niedawno. Badacze uważają, że prehistoryczni mieszkańcy Chin wykorzystywali go do wykopywania jadalnych korzeni roślin.
O odkryciu badacze poinformowali na łamach magazynu „Quaternary International”.
Guangbiao Wei, Cunding He, Yue Hu, Kefu Yu, Shaokun Chen, Libo Pang, Yan Wu, Wanbo Huang, Wenge Yuan, First discovery of a bone handaxe in China, Quaternary International, available online 8 January 2015
Zdjęcia pięściaka z żuchwy stegodona można obejrzeć w Science News.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.