Pięściak z żuchwy stegodona

Pierwszy we wschodniej Azji pięściak wykonany z kości odkryli archeolodzy w jaskini w Chongqing w południowo-zachodnich Chinach.

Ludzie wytwarzali pięściaki przez ponad 1,5 mln lat, ale prawie wszystkie znane egzemplarze są wykonane z kamienia. Jak dotąd znanych było tylko parę kościanych egzemplarzy znalezionych w Afryce, w Europie i w Zachodniej Azji.

Pięściak z Chongqing ma 24 cm długości i jest wykonany z fragmentu żuchwy Stegodon orientalis, wymarłego bliskiego krewniaka słoni i mamutów. Datowanie uranowe kości określiło jej wiek na około 170 tysięcy lat.

Pięściak znaleziono już w 2002 r. wraz ze szczątkami stegodonów i innych dużych zwierząt, ale zidentyfikowano go dopiero niedawno. Badacze uważają, że prehistoryczni mieszkańcy Chin wykorzystywali go do wykopywania jadalnych korzeni roślin.

O odkryciu badacze poinformowali na łamach magazynu „Quaternary International”.

Guangbiao Wei, Cunding He, Yue Hu, Kefu Yu, Shaokun Chen, Libo Pang, Yan Wu, Wanbo Huang, Wenge Yuan, First discovery of a bone handaxe in China, Quaternary International, available online 8 January 2015

Zdjęcia pięściaka z żuchwy stegodona można obejrzeć w Science News.
NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,40 na 6)
Loading...