Tunel z Betsaidy

W ruinach pałacu sprzed 3000 lat archeolodzy znaleźli wejście do tunelu, który najpewniej miał umożliwiać jego mieszkańcom ucieczkę na wypadek zagrożenia.

Betsaida

Betsaida. Ruiny monumentalnej bramy sprzed 3000 lat. Fot. Hanay, Creative Commons

Do odkrycia doszło w pozostałościach starożytnego miasta leżących blisko Jeziora Tyberiadzkiego w północnym Izraelu. W X-IX w. p.n.e. był to duży ufortyfikowany ośrodek z pałacem i monumentalną bramą. Badacze z University of Nebraska uważają, że była to stolica aramejskiego królestwa Geszur. Biblia wspomina o nim jako sojuszniku Izraela.

W ocenie archeologów odkryty tunel pochodzi właśnie z tego okresu. Na razie badacze nie weszli do jego wnętrza, ale badania geofizyczne oraz obniżenie terenu, powstałe najpewniej na skutek zawalenia się podziemnego przejścia, wskazują, że wiedzie on poza mury miasta.

Podobne tunele znaleziono też w innych ośrodkach z tego okresu, a w Biblii z podziemnego przejścia korzysta król Judy Sedecjasz, gdy ucieka z oblężonej Jerozolimy. Wydaje się więc, że zapewnienie rządzącym możliwości ucieczki było wówczas dość częstą praktyką.

W późniejszych czasach istniała w tym miejscu niewielka osada, którą archeolodzy identyfikują ze wspomnianą w Nowym Testamencie Betsaidą. Miało z niej pochodzić kilku uczniów Jezusa.

Archeolodzy planują przebadać tunel tego lata.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...