W Kapadocji odkryli podziemne miasto

Pod twierdzą w Nevsehir w środkowej Turcji odkryto podziemne miasto, które wedle wstępnych ocen jest największym takim miejscem na świecie.

Nevsehir

Wzgórze, w którym odkryto podziemne miasto, jeszcze przed wyburzeniem dawnej zabudowy. Fot. Ziegler175, CreativeCommons

Podziemne pomieszczenia odkryto podczas realizacji dużego projektu urbanistycznego, w którego ramach zburzono 1500 budynków w okolicach twierdzy Nevşehir. Gdy w 2013 r. zaczęto kopać w ziemi, aby postawić nowocześniejsze budynki, okazało się, że góra kryje całe podziemne miasto, które było dotąd całkowicie nieznane. Prace budowlane wstrzymano, a planowana inwestycja będzie zrealizowana w innym miejscu. Podziemne miasto ma natomiast stać się nową atrakcją turystyczną.

Szef odpowiedzialnego za inwestycję tureckiego urzędu ds. modernizacji budownictwa mieszkalnego Mehmet Ergün Turan powiedział mediom, że podziemne przejścia mogą mieć nawet 7 km długości. Niektóre są na tyle szerokie, że zmieściłoby się w nich auto.

Na razie nie wiadomo, w jakim okresie ludzie mieszkali w podziemnym mieście. Hurriyet Daily News pisze, że ma ono 5 tys. lat, ale należy podchodzić do tej daty niezwykle ostrożnie. Serwis nie podaje żadnych podstaw takiego datowania, a jednocześnie wspomina, że wśród podziemnych pomieszczeń są kościoły. Portal Today’s Zaman wspomina natomiast o czasach rzymskich.

Derinkuyu

Korytarz w Derinkuyu. Okrągły kamień służył do zamykania przejścia. Fot. Nevit Dilmen, Creative Commons

Kapadocja słynie z malowniczych skalnych formacji i właśnie wykuwanych w skałach domów, świątyń, a nawet całych miasteczek. Najbardziej znanym z nich jest Derinkuyu, które leży w prowincji Nevsehir. Jego pomieszczenia znajdują się na wielu poziomach, z których najniższe są na głębokości 60 m. Szacuje się, że w podziemnych domach mogło zmieścić się nawet 20 tys. ludzi ze zwierzętami i zapasami żywności.

Derinkuyu jest dziełem chrześcijan i było wykorzystywane głównie w czasach bizantyjskich. Przez całe stulecia miejscowa ludność chroniła się pod ziemią przed najazdami Arabów, Turków i Mongołów. Chrześcijanie wykorzystywali niektóre podziemne pomieszczenia jeszcze na początku XX w., zanim zostali wysiedleni do Grecji w latach 20.

Galeria zdjęć z miasta odkrytego w Nevsehir.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 25, średnia ocen: 5,04 na 6)
Loading...