Bulle z czasów, gdy rodził się Izrael

Sześć odcisków pieczęci datowanych na X w. p.n.e. znaleźli archeolodzy w Khirbet Summeily w południowym Izraelu. Ich obecność sugeruje istnienie rozwiniętej administracji państwowej.

Bulla

Jedna z bulli znalezionych w Khirbet Summeily. Fot. University of Wisconsin/Nathaniel Greene

Odkrycie było dla badaczy sporym zaskoczeniem, gdyż Khirbet Summeily uchodziło jedynie za farmę na wiejskich terenach na pograniczu Judei i ziem zamieszkanych przez Filistynów. Tymczasem takie gliniane odciski pieczęci towarzyszyły oficjalnym dokumentom i pełniły dokładnie taką samą rolę, jak w późniejszych czasach pieczęcie w wosku.

– Pokolenia naukowców uważały, że ludzie z Khirbet Summeily byli rolnikami, ale ostatnie lata pokazały, że ludzie w tym rejonie rzadko uprawiali ziemię. Chętniej za to zajmowali się hodowlą owiec i kóz. Znalezisko pieczęci wzmacnia naszą koncepcję, że Khirbet Summeily w rzeczywistości było ośrodkiem administracyjnym – mówi Jeff Blakely z University of Wisconsin-Madison.

Bulle stanowią więc mocny argument za tym, że w tamtych czasach istniała w rejonie Judei rozwinięta administracja posługująca się dokumentami. W ocenie badaczy podważa to twierdzenia niektórych naukowców, że w czasach, w których mieli panować żydowscy królowie Dawid i Salomon, tak naprawdę nie istniało na tym obszarze żadne państwo.

– Zabytki wydają się być jedynymi znanymi bullami z X w. p.n.e., co czyni znalezisko unikatowym – mówi Jimmy Hardin z Mississippi State University. Na dwóch odciskach widać kompletny wzór pieczęci, na dwóch jest one częściowy, a dwa pozostałe odciski są kompletne, ale nie mają żadnego wzoru. W jednej bulli dobrze zachował się otwór przez który przechodził sznurek używany do wiązania dokumentu. Niestety, na pieczęciach nie było żadnych napisów.

Odkrycie badacze opisali na łamach magazynu Near Eastern Archaeology

James W. Hardin, Christopher A. Rollston, and Jeffrey A. Blakely, Iron Age Bullae from Officialdom’s Periphery: Khirbet Summeily in Broader Context, Near Eastern Archaeology, Volume 77, Issue 4, December 2014

Komunikat prasowy Mississippi State University.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,44 na 6)
Loading...