Mięsa dawnych radomian

Kilka niespodzianek przyniosły badania nad mięsną częścią diety ludzi, którzy w X-XII w. żyli na terenie Radomia.

Podczas prowadzonych kilka lat temu wykopalisk na radomskiej Piotrówce, a więc w miejscu, gdzie we wczesnym średniowieczu stał gród, archeolodzy znaleźli między innymi wiele zwierzęcych kości. Ich opracowaniem zajęło się w ramach swoich prac magisterskich i doktorskich kilku badaczy, dzięki czemu wiemy teraz, jakie mięso trafiało na stoły pierwszych Radomian.

W X i XI w. mieszkańcy Piotrówki jedli świnie i trochę bydła, co jest zestawem typowym dla tego typu ośrodków we wczesnym średniowieczu. Zaskoczeniem było jednak bardzo niskie spożycie dziczyzny, biorąc pod uwagę, że gród leżał w sercu puszczy. – Tak jakby ludzie ci nie umieli, albo raczej, co bardziej prawdopodobne, jakby im nie było wolno polować – powiedział lokalnemu wydaniu „Gazety Wyborczej” dr Maciej Trzeciecki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który przez kilka lat prowadził badania na Piotrówce.

Badaczy zaskoczyło także to, że pierwsi radomianie zjadali sporo koniny. W ocenie Trzecieckiego nie hodowali oni koni na mięso, ale skracali żywot starych zwierząt. Zwyczaj ten mogli przynieść ze sobą koczownicy, którzy pojawiali się na tych ziemiach chociażby jako najemnicy.

Sytuacja trochę zmienia się w XII w. Mieszkańcy Piotrówki zjadają coraz więcej owiec, kóz i baranów. W przypadku tych ostatnich udział procentowy wzrasta aż do kilkunastu procent, co jest charakterystyczne raczej dla stepu lub gór, a nie terenów leśnych.

W XII w. skokowo wzrósł także udział dziczyzny. – Co piąte, co szóste spożywane zwierzę to zwierzę łowne, najwięcej spożywano jeleniowatych, czyli saren i jeleni, ale też znaleziono resztki większych zwierząt – opowiedział Trzeciecki „Gazecie Wyborczej”.

Naukowcy ustalili również, że do przyrządzania mięsiwa pierwsi Radomianie używali oregano, czyli lebiodki pospolitej.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,10 na 6)
Loading...