Kamienny Dom księcia Barnima III

Podczas remontu w północnym skrzydle Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odkryto pozostałości budowli z połowy XIV w.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Cezarde62, Creative Commons

Mury, na które badacze natrafili pod salą Bogusława, odegrały w dziejach Szczecina bardzo istotną rolę. Postawiono je w 1346 r. na polecenie księcia pomorskiego Barnima III z dynastii Gryfitów. Posunięcie to rozwścieczyło szczecińskich mieszczan, ponieważ blisko 100 lat wcześniej przodek księcia, Barnim I, obiecał, że ani on, ani jego następcy nie będą mieli siedziby w promieniu 3 mil od murów miasta.

Barnim III był jednak na tyle silny, że mieszczanie nie byli w stanie zmusić go do zmiany zdania i musieli pogodzić się z decyzją księcia. Obok rezydencji, nazwanej Kamiennym Domem, powstała też kaplica św. Ottona. Kolejni książęta pomorscy rozbudowywali siedzibę, aż w XVI w. powstał stojący do dziś wielki Zamek Książąt Pomorskich. Podczas tych inwestycji zburzono jednak Kamienny Dom oraz kaplicę św. Ottona.

Mury i pozostałości sklepień piwnicznych Kamiennego Domu znajdują się pod posadzką współczesnych piwnic. Po XIV-wiecznej siedzibie zostało tylko to, co nie kolidowało z nowymi budowlami. Część murów siedziby Barnima III wykorzystano podczas budowy skrzydła południowego w XV w.

Odkrycia pozwoliły ustalić, że Kamienny Dom miał 25 m na 10 m, dwa piętra i trzy pomieszczenia piwniczne. Był więc całkiem sporą rezydencją.

Już wcześniej badacze natrafili na fragmenty murów obronnych i pozostałości po kościele św. Ottona. Budowle te rozebrano w drugiej połowie XVI w. podczas budowy renesansowego zamku, który w dużym stopniu przypominał już dzisiejszą budowlę.

Pozostałości Kamiennego Domu mają być dostępne dla zwiedzających po zakończeniu prac remontowych, które mają na celu przywrócenie północnemu skrzydłu zamku renesansowego charakteru.

O odkryciu poinformowały lokalne portal MMSzczecin.pl (dali filmik) i GS24 (dali filmik i galerię zdjęć).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,62 na 6)
Loading...
Tags: