Oto wejście do pałacu Heroda

Monumentalną bramę wiodącą do wyjątkowego pałacu króla Judei Heroda odkryli archeolodzy z Hebrew University of Jerusalem.

Herodium

Pozostałości pałacu widziane z lotu ptaka. Jeszcze większe wrażenie robi rekonstrukcja Herodium

Pałac-forteca zwany Herodium bądź Herodion znajduje się na Pustyni Judzkiej niedaleko Betlejem. Jego zabudowania umieszczono na przypominającym wulkan wzgórzu. Współczesne ruiny są prawie całkowicie ukryte w ziemi, ale pierwotnie zabudowania wystawały ponad powierzchnię.

Choć archeolodzy od lat badają ten niezwykły kompleks, to dopiero w tym roku odkryli i odsłonili monumentalne wejście, które prowadziło wprost na skryty we wnętrzu wzgórza dziedziniec pałacu. A wszystko przez samego Heroda.

Herodium-wejście 1

Fot. Herodium Expedition at the Hebrew University of Jerusalem

Badania wykazały, że wejście najpewniej nigdy nawet nie było używane, bowiem zamknięto je i zasypano jeszcze za życia króla Judei. Jak tłumaczą badacze, świadom zbliżającej się śmierci Herod postanowił zamienić cały kompleks w monumentalny grobowiec. W tym samym czasie zasypano również teatr ulokowany na zboczu Herodium.

Głównym elementem wejścia jest imponujący korytarz długości 20 m i szerokości 6 m z serią łuków umieszczonych na trzech poziomach. Jak informują badacze, łuki nie były jedynie ozdobą, ale wspierały ściany korytarza, które dzięki temu jeszcze dzisiaj wznoszą się na wysokość 20 m.

Herodium-wejście 2

Fot. Herodium Expedition at the Hebrew University of Jerusalem

Archeolodzy odsłonili również pierwotny westybul pałacu z freskami. Pomieszczenie zostało zablokowane, gdy zasypano korytarz. W jego wnętrzu były ślady bytności ludzi w czasach wojny żydowskiej w latach 66-71 n.e. (m.in. bite w tym czasie monety i prowizoryczne konstrukcje).

W trakcie tegorocznych wykopalisk archeolodzy natrafili także na ukryte tunele, które wykopali w zboczu uczestnicy powstania Bar Kochby (132-136 n.e.). Były one w niektórych miejscach wzmocnione drewnianymi belkami i umożliwiały skryte opuszczanie Herodium w celu nękania Rzymian.

Herodium-wejście 3

Fot. Herodium Expedition at the Hebrew University of Jerusalem

Na podstawie komunikatu Hebrew University of Jerusalem

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,93 na 6)
Loading...