Złote torques w bryle monet

Archeolodzy zazwyczaj kopią w ziemi, ale grupa specjalistów z Jersey od września prowadzi całkowicie nietypowe „wykopaliska”, badając ogromną bryłę celtyckich monet, w której coraz częściej natrafiają na inne kosztowności.

Skarb z Grouville 1

Tak wygląda powierzchnia bryły monet znalezionej na Jersey.

Ważąca 750 kg bryła zlepionych monet trafiła do laboratorium Jersey Heritage w 2012 r. za sprawą dwóch wyjątkowo wytrwałych poszukiwaczy, którzy przez 30 lat regularnie przeszukiwali wykrywaczami pole, kierując się informacją, że pewien rolnik znalazł kiedyś na nim parę celtyckich monet.

W końcu szczęście się do nich uśmiechnęło i obdarzyło skarbem, który składa się z około 50-70 tys. monet i leżących miedzy nimi elementów biżuterii. Skarb jest datowany na połowę I wieku p.n.e.

W ostatnich dniach specjaliści natrafili w bryle monet na torques (rodzaj naszyjnika) wykonany ze złota. To już trzecie takie znalezisko, ale ten najnowszy jest największy nie tylko wśród znalezionych w skarbie, ale też wśród wszystkich torques odkrytych dotąd na Jersey. Badacze znaleźli też wśród monet jeden pozłacany torques i jeden z na razie nieznanego stopu. Wśród „wykopanych” zabytków jest też srebrna bransoleta, zmiażdżona tuba ze złotej blachy, kilka złotych staterów, sztabki brązu, a także granitowy kamień.

O postępach „wykopalisk” w bryle monet konserwatorzy informują na swoim blogu, gdzie możecie obejrzeć m.in. zdjęcie częściowo już odsłoniętego złotego torques.

Dobre zdjęcia znajdziecie też w serwisie Culture24

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,62 na 6)
Loading...