Polska ekspedycja w Kapitolias

Miejscowość Kapitolias, opisaną po raz pierwszy przez Ptolemeusza (II wiek n.e.), wybitnego greckiego uczonego i astronoma, badała w północnej Jordanii ekspedycja z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Kapitolias

Na pierwszym planie teatr z II w. n.e., na drugim – teren polskich badań w obrębie gaju oliwnego na stoku wzgórza. Fot. J. Młynarczyk

Relikty miasta, założonego ok. 2 tys. lat temu, znajdują się na obszarze miejscowości Beit Ras w rejonie Irbid na wschód od rzeki Jordan. Badania Polaków trwały do końca listopada.

– W okresie rzymskim i bizantyjskim było to miasto szczycące się swym grecko-rzymskim charakterem, o którym w przypadku Beit Ras świadczą wymownie relikty okazałego teatru odkryte w latach ubiegłych przez jordański Departament Starożytności – wyjaśnia PAP prof. Jolanta Młynarczyk, kierowniczka badań.

Prace polskich naukowców skupiły się w tym roku wokół monumentalnego, kamiennego teatru. Z pomocą nieinwazyjnej metody badawczej – elektrooporowej, badacze próbują ustalić, jakiego rodzaju zabudowa znajdowała się na stoku wzgórza w bezpośrednim jego rejonie. Jednocześnie archeolodzy zastosowali tradycyjną metodę rozpoznawczą – badania powierzchniowe.

– Zebrane w obrębie wyznaczonej przez nas siatki kwadratów ceramika i inne zabytki, pozwoliły określić w ogólnych zarysach chronologię, a także charakter użytkowania tej części starożytnego miasta – przekonuje prof. Młynarczyk.

Archeologom udało się ustalić, że w okresie bizantyjsko-omajjadzkim (VI-VIII w. n.e.), na terenie przylegającym do wówczas już niefunkcjonującego teatru istniały warsztaty rzemieślnicze. Starożytni wytwarzali w nich szklane naczynia oraz wytapiali żelazne przedmioty. Prawdopodobnie odkryto również miejsce, gdzie położone były piece do wypalania naczyń ceramicznych.

Nazwa miasta – Kapitolias – pochodzi od imienia rzymskiego boga – Jowisza Kapitolińskiego, utożsamianego z greckim bogiem bogów – Zeusem. Miasto powstało zapewne pod koniec I wieku i służyło rzymskim legionistom, którzy bronili wschodniej flanki Cesarstwa Rzymskiego w ramach Dekapolu (z jęz. greckiego déka – dziesięć; polis – miasto), czyli dziesięciu dużych miast na terenie obecnej Jordanii, Syrii i Izraela.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 5,33 na 6)
Loading...