Francuzi znaleźli kolejną paleolityczną wenuskę

Wyrzeźbioną 23 tys. lat temu figurkę kobiety odkryli francuscy archeolodzy podczas wykopalisk na stanowisku Renancourt na zachód od Amiens.

Wenus z Renancourt

Wenus z Renancourt. Fot. © Stéphane Lancelot, Inrap

Do odkrycia doszło tego lata już w drugim dniu wykopalisk prowadzonych przez zespół archeologów pod kierownictwem Clementa Parisa. W wykopie ukazało się skupisko kawałków kredy, które nosiły ślady celowej obróbki. Nocą tego samego dnia badacze zdołali z około 20 odkrytych fragmentów ułożyć prawie kompletną postać kobiety z obfitymi piersiami i pośladkami, ale za to z bardzo ogólnikowo ukazanymi ramionami i głową.

Datowania radiowęglowe próbek ze stanowiska pozwoliły ustalić, że rzeźba ma 23 tys. lat. Jej twórcy należeli do kultury graweckiej.

Wenus in situ

Szczątki rozbitej rzeźby w chwili odkrycia. Fot. © Clément Paris

Takie niezbyt realistyczne przedstawienia kobiet były bardzo popularne w paleolicie, a badacze przyjętym już dawno temu zwyczajem określają je imieniem Wenus. Praktyka ta wywołuje co prawda sprzeciw części środowiska naukowego, gdyż Wenus jest postacią z greckiej mitologii i nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby zakładać, że była ona czczona również przez paleolitycznych łowców. Tym samym stosowanie takiej nazwy może wprowadzać niektórych w błąd. Jednak zwyczaj jest bardzo mocno zakorzeniony i francuscy archeolodzy nazwali figurkę Wenus z Renancourt.

Badacze nazywają znalezisko wyjątkowym. Co prawda na terenie Francji znaleziono już 15 graweckich wenusek, ale ostatnią wykopano w 1959 r. Łącznie w całej Europie znaleziono około 100 takich dzieł przypisywanych kulturze graweckiej.

Rzeźba ma około 11 centymetrów wysokości. Archeologom nie udało się znaleźć jedynie prawej nogi.

Wykopaliska w Renancourt

Wykopaliska w Renancourt. Fot. © Irwin Leullier, Inrap

Na podstawie komunikatu prasowego francuskiego Ministerstwa Kultury

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...